Karta debetowa to instrument płatniczy (w postaci karty płatniczej) wydawana do rachunku osobistego w banku. Służy do płatności bezgotówkowych w sklepach i punktach usługowych, wypłat w bankomatach, a także (czasem) do płatności w Internecie. Użytkownik może dokonywać nią transakcji bezgotówkowych i gotówkowych maksymalnie do kwoty środków na rachunku (plus ewentualnie do kwoty przyznanego limitu kredytowego).
Niektóre banki jednak nie otwierają kont osobistych bez wydania doń karty debetowej.
Obecnie coraz popularniejsze w Polsce są karty zbliżeniowe, umożliwiające dokonanie transakcji bezgotówkowej do określonej kwoty (zwykle 50 zł) bezstykowo, bez wkładania karty do terminala i potwierdzania transakcji kodem PIN. Inne rodzaje kart to m.in. karty z paskiem magnetycznym (coraz rzadsze) oraz karty z czipem (choć tak naprawdę zawierają także pasek magnetyczny, są więc hybrydami).
Zwykle banki nie pobierają opłat za wydanie karty debetowej do konta osobistego. Częste są natomiast opłaty za użytkowanie karty. Wiele banków zwalnia jednak z niej (lub ją obniża), jeśli klient wykaże odpowiednią aktywność w posługiwaniu się kartą debetową w danym miesiącu. Chodzi o odpowiednią ilość transakcji bezgotówkowych, lub odpowiednią kwotę wydaną łącznie w ten sposób.
Płatne są czasem także niektóre operacje kartą płatniczą, np. wypłata gotówki z bankomatu. Zwykle ewentualna opłata zależy od sieci bankomatów, z jakiej się skorzysta.
Z drugiej strony, korzystanie z karty debetowej niesie za sobą korzyści. Po pierwsze - to wygoda płatności bezgotówkowych, i większe bezpieczeństwo niż posiadanie w portfelu dużych kwot w gotówce. Z drugiej, banki do kart debetowych dołączają niekiedy programy premiowe (zwrot określonego procentu wartości transakcji bezgotówkowych), programy lojalnościowe (zniżki u partnerów banku przy transakcjach kartą) czy dodatkowe ubezpieczenia (np. od nieuprawnionych transakcji skradzioną kartą).