Aby biznes mógł się rozwijać potrzebne jest finansowanie.
Alior Bank proponuje kredyt do 1 mln zł dla mikrofirm i do 5 mln zł dla małych firm.
Możesz go przeznaczyć na dowolny cel – bieżącą działalność, inwestycje lub cele ekologiczne.
Decyzję kredytową otrzymasz w 20 minut.
Oferta sponsorowana
SprawdźWybieramy kredyty Skontaktuj się z doradcą, który wybierze dla Ciebie najlepszą ofertę. | |||
|
Oferta sponsorowana
SprawdźMarża: 1,5% - 3,5%
Darmowa poradaMarża: od 2,2%
Marża: od 3%
Marża: negocjowalna
Darmowa poradaMarża: negocjowalna
Darmowa poradaMarża: negocjowalna
Marża: negocjowalna
Darmowa poradaMarża: negocjowalna
Darmowa poradaLegenda:Ocena danego banku na podstawie średniej ocen zebranej od naszych klientów
Ponad 10 lat doświadczenia naszego zespołu w analizie rynku finansów
Kredyt inwestycyjny jest kredytem celowym, który ma pomóc w rozwoju firmy, jej rozbudowie, unowocześnieniu czy wzroście konkurencyjności rynkowej.
Uzyskane od banku pieniądze przedsiębiorca może przeznaczyć wyłącznie na cel określony w umowie. Przeznaczeniem środków z kredytu inwestycyjnego mogą być np. zakup maszyn i urządzeń, modernizacja linii produkcyjnej, zakup patentów.
Kredyty inwestycyjne, podobnie jak hipoteczne, mogą się wiązać z koniecznością wniesienia wkładu własnego. Tylko niektóre banki udzielają kredytów na kwotę równą 100% wartości inwestycji. O wiele częściej przedsiębiorca, który zamierza skorzystać z tego rodzaju finansowania, zetknie się z ofertą, w ramach której będzie musiał pokryć z własnej kieszeni minimum 20-30% wydatków na realizację planowanego przedsięwzięcia.
Choć ograniczenie początkowych wydatków to niewątpliwa zaleta kredytów inwestycyjnych bez wkładu własnego to jest i minus – z reguły bywają droższe od ofert dostępnych dla firm, które zdecydują się zaangażować swoje środki w realizację inwestycji finansowanej po części kredytem.
Podstawowym kosztem każdego kredytu, w tym inwestycyjnego, są odsetki. Te naliczane są w oparciu o oprocentowanie oscylujące wokół połowy maksymalnego oprocentowania kredytów, dopuszczanego ustawowo.
Choć możliwy jest wybór pomiędzy zastosowaniem w umowie oprocentowania zmiennego a wyliczaniem rat w oparciu o oprocentowanie stałe, znacznie większą popularnością cieszą się kredyty ze zmienną stopą procentową. W ich przypadku oprocentowanie nominalne jest sumą stałej marży banku (niezmiennej przez cały okres trwania umowy) oraz bieżącej stawki bazowej WIBOR, której wysokość będzie aktualizowana co 1M, 3M, 6M lub 12M – zależnie od umowy.
Z uwagi na to, że wskaźnik WIBOR może ulegać zmianom, przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że raty jego kredytu mogą wraz z czasem wzrastać lub maleć. Świadomość możliwych zmian wysokości rat jest szczególnie istotna przy kredytach z długim horyzontem czasowym.
Wśród dodatkowych opłat związanych ze skorzystaniem z kredytu inwestycyjnego wymienić należy:
Kredyty inwestycyjne w większości banków zarezerwowane są dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje firmy od przynajmniej roku.
Określenie progu minimalnego stażu działalności klienta pozwala bankom ograniczyć ryzyko kredytowe. Gdy firma funkcjonuje już pewien czas, sięgając do jej dokumentów księgowych, bank jest w stanie łatwo sprawdzić, czy wnioskodawca prawidłowo prosperuje. Może dzięki temu określić jego zdolność i wiarygodność finansową, co pozwoli na podjęcie dobrej decyzji kredytowej.
Ustanowienie zabezpieczenia spłaty długu jest standardowym wymogiem stawianym przed przedsiębiorcą, którzy zamierza skorzystać z kredytu inwestycyjnego. Rolę zabezpieczenia najczęściej pełni zastaw na przedmiocie finansowania, może być zamiast tego lub jednocześnie wymagany weksel wraz z poręczeniem wekslowym, pełnomocnictwo do konta firmowego, a nawet hipoteka na nieruchomości.