Karta bankomatowa to typ karty płatniczej służący wyłącznie do operacji w bankomacie (wypłata środków, sprawdzenie salda na rachunku osobistym, zmiana numeru PIN itp.). Obecnie karty bankomatowe w zasadzie zniknęły z rynku, wydawane do kont osobistych karty debetowe dają możliwość zarówno operacji w bankomatach jak i m.in. płatności bezgotówkowych w sklepach i punktach usługowych. Można powiedzieć, że obecne karty płatnicze (nie tylko debetowe, także kredytowe, obciążeniowe czy przedpłacone) łączą w sobie funkcje karty bankomatowej.
Karty bankomatowe są wydawane jeszcze w niektórych bankach spółdzielczych, operacje nimi mogą być wykonywane czasem tylko w bankomatach danego banku i innych należących do porozumienia.
Podstawową funkcją karty bankomatowej, oraz jedną z kluczowych kart debetowych, jest możliwość wypłaty środków z bankomatu. Jeśli operacja realizowana jest w bankomacie należącym do sieci banku-wydawcy, to będzie ona bezpłatna. Różnie bywa natomiast w przypadku wypłat z obcych bankomatów. Są rachunki umożliwiające bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce lub nawet na całym świecie, wiele rachunków umożliwia także darmowe operacje w wybranych sieciach bankomatów.
Wypłaty z bankomatów można realizować także kartami kredytowymi, ale takie operacje po pierwsze są obciążane wysokimi prowizjami (często powyżej 10 zł nawet przy stosunkowo niskich wypłatach), zaś po drugie - nie obowiązuje wobec nich okres bezodsetkowy, a więc bank zacznie pobierać odsetki już od pierwszego dnia od operacji.
Możliwość dokonywania wypłat to nie jedyna funkcjonalność kart bankomatowych czy kart debetowych przy bankomatach. W niektórych maszynach możliwe jest także m.in. sprawdzenie salda na rachunku osobistym, wydruk historii operacji czy zmiana numeru PIN. Bywa, że banki pobierają za te operacje kilkuzłotowe opłaty.