Biuro Informacji Kredytowej to instytucja w formie spółki akcyjnej, gromadząca, przetwarzająca i udostępniająca informacje o historii kredytowej klientów banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Z jednej strony kredytodawcy dostarczają dane o kredytobiorcach do Biura Informacji Kredytowej, a z drugiej - korzystają z nich. W ten sposób wymieniają się informacjami (w systemie BIK funkcjonują niemal wszystkie banki i SKOK-i w Polsce) pomiędzy sobą, zdobywając dzięki temu bardzo cenne informacje o wiarygodności klienta, i zmniejszając przez to podejmowane ryzyko kredytowe.
Do Biura Informacji Kredytowej trafiają wszystkie informacje o kredytach - zarówno tych spłacanych solidnie, jak i nierzetelnie. W zdecydowanej większości dane w BIK są danymi pozytywnymi.
Co więcej, informacje o dobrej historii kredytowej, tj. solennym spłacaniu swoich pożyczek i kredytów, mają kluczowe znaczenie przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań. Osoby nieposiadające żadnej historii kredytowej są w dużo gorszej sytuacji gdy chcą zaciągnąć większy kredyt, gdyż banki nie dysponują żadnymi informacjami na temat ich wiarygodności kredytowej.
Biuro Informacji Kredytowej tworzy własny scoring danego klienta, tzn. jego ocenę punktową na podstawie danych o jego dotychczasowej historii kredytowej. Banki mogą, ale nie muszą, sugerować się scoringiem BIK. Wiele banków tworzy własne modele oceny wiarygodności kredytowej klientów.
Biuro Informacji Kredytowej udostępnia kredytobiorcom informacje na ich temat. BIK raz na pół roku może udostępnić za darmo tzw. Informację Ustawową, czyli pełny wypis całej historii kredytowej klienta. Może także poprosić o tzw. Profil Kredytowy Mini (zawierający tylko kilka najistotniejszych informacji) oraz o płatny Profil Kredytowy Plus (który zawiera wszystkie informacje w interaktywnej, przejrzystej formie, oraz który jest uzupełniony o ocenę punktową).
Dane w BIK dotyczące rzetelnie spłacanego kredytu mogą być przechowywane do 5 lat od spłaty kredytu. Klient musi jednak wyrazić zgodę na przechowywanie informacji. Dane o niesolidnie spłacanych kredytach mogą „bruździć” z kolei przez 5 lat od spłaty kredytu. Przez 12 lat BIK może przechowywać dane w celach statystycznych.