Wakacje kredytowe to czasowe zawieszenie płatności całej raty kredytowej.
Istnieją dwa sposoby czasowego zawieszenia spłaty kredytu - wakacje kredytowe oraz karencja w spłacie kredytu. Pierwsze dotyczy zawieszenia płatności całej raty, drugie - tylko części kapitałowej (odsetki należy spłacać cały czas). Niemniej same banki z pewną dobrowolnością stosują te pojęcia, dlatego decydując się na wakacje kredytowe warto dokładnie dowiedzieć się, jaką część raty kredytu zawiesi bank.
Wakacje kredytowe są zwykle przyznawane wyłącznie na jedną ratę w roku. Dlatego trudno to rozwiązanie uznać za pomocne w przypadku problemów finansowych kredytobiorcy, chyba, że naprawdę tymczasowych, które da się szybko rozwiązać. Wakacje kredytowe bardziej przydają się w przypadku konieczności poniesienia jednorazowego wydatku (i przeznaczenia na ten cel środków którymi spłaciłoby się ratę). Przykładowo, wiele osób decyduje się na wakacje kredytowe w okresie urlopowym, w celu opłacenia wczasów.
Chęć zawieszenia płatności raty należy zgłosić w swoim banku ok. 2 tygodni przed terminem płatności wynikającym z harmonogramu spłat. Każdy bank jednak indywidualnie określa procedurę zgłaszania chęci skorzystania z wakacji kredytowych, m.in. wyprzedzenie z jakim trzeba tę chęć wyrazić.
Banki nie wymagają motywowania potrzeby skorzystania z wakacji kredytowych, podobnie jak spisywania aneksu do umowy kredytowej. Jeśli kredytobiorca dotychczas rzetelnie spłacał kredyt, bank nie powinien robić mu problemów i zgodzi się na wakacje kredytowe.
Standardowym rozwiązaniem stosowanym przez banki po wakacjach kredytowych jest po prostu stworzenie nowego harmonogramu spłat z lekko podwyższonymi ratami (kapitał niespłacony w tej zawieszonej racie jest rozłożony na pozostałe). Możliwe jest oczywiście na życzenie kredytobiorcy np. wydłużenie okresu spłaty, ale to wymaga już formy aneksu do umowy kredytowej.