300 zł bonusu za spełnienie warunków promocji
Zwrot do 360 zł rocznie za zakupy w internecie w pakiecie platynowym
Zakupy na raty 10 x 0%
Oferta sponsorowana
SprawdźMaks. limit: 25 000 zł
Darmowa poradaMaks. limit: 20 000 zł
Darmowa poradaMaks. limit: 20 000 zł
Darmowa poradaMaks. limit: 100 000 zł
Darmowa poradaMaks. limit: 200 000 zł
Maks. limit: 20 000 zł
Maks. limit: 80 000 zł
Darmowa poradaMaks. limit: 80 000 zł
Darmowa poradaMaks. limit: 50 000 zł
Darmowa poradaMaks. limit: 20 000 zł
Darmowa poradaLegenda:Ocena danego banku na podstawie średniej ocen zebranej od naszych klientów
Ponad 10 lat doświadczenia naszego zespołu w analizie rynku finansów
Mastercard to jedna z największych organizacji finansowych, wydająca karty płatnicze sygnowane logo Mastercard, Maestro oraz Cirrus.
Firma powstała z inicjatywy kilku banków amerykańskich (United California Bank, Wells Fargo, Crocker National Bank, Bank of California) jako alternatywa dla BankAmericard (organizacji płatniczej założonej przez Bank of America, która dała początek istnieniu Visy).
W 2002 roku nastąpiła fuzja MasterCard International z europejską organizacją wydającą karty płatnicze – Europay International (wcześniej: Eurocard International). Od tego czasu organizacja funkcjonuje pod nazwą MasterCard Worldwide.
W 2006 r. firma weszła na giełdę, przekształcając formę prawną ze spółdzielni zrzeszającej banki w spółkę publiczną.
Standard, Gold, Platinum Mastercard – karty wypukłe, umożliwiające płacenie nimi w punktach usługowo-handlowych i Internecie,
World Mastercard – karta dla zamożnych klientów, umożliwiająca dostęp do dodatkowych benefitów, w tym usługi concierge,
World Elite Mastercard – najbardziej prestiżowa karta tego operatora, gwarantuje posiadaczom karty najwyższy poziom dostępnych usług wraz z opieką osobistego asystenta.
To dedykowany program lojalnościowy, dostępny wyłącznie dla posiadaczy kart kredytowych z logo Mastercard i Maestro.
Uczestnicy programu mają możliwość zbierania punktów za płatności bezgotówkowe, dokonywane zarejestrowanymi kartami. Punkty można następnie wymieniać na nagrody z katalogu promocji.
Oprócz zbierania punktów na ogólnych zasadach, klienci Mastercard mogą liczyć na specjalne oferty dostępne w sklepach partnerów programu.
Choć operatorzy kartowi oferują różne bonusy użytkownikom ich kart, sieć akceptantów płatników największych organizacji jest obecnie podobna. Oznacza to, że zarówno kartą Mastercard, jak i Visa zapłacimy w większości sklepów niemal na całym świecie. Sprawia to, że marka traci na znaczeniu, a na pierwszy plan przy wyborze najlepszej karty wysuwają się koszty jej użytkowania, a także dodatkowe benefity, na jakie mogą liczyć posiadacze kart.
W przypadku kart kredytowych największe znaczenie wśród opłat mają opłata za wydanie i odnowienie karty oraz za jej użytkowanie.
Zarówno wydanie karty, jak i jej odnowienie mogą być bezpłatne, a jeśli nie są, koszty poniesiemy jednorazowo w momencie, w którym karta zostanie nam przekazana do użytku.
Na dodatkowy koszt narażą się osoby, które zdecydują się na wyrobienie karty dodatkowej, którą zechcą podarować np. małżonkowi.
Z opłatą spotkają się również osoby, które zawnioskowały o wydanie nowej karty po utracie (zgubieniu) poprzedniej.
Opłata za użytkowanie karty może być pobierana w trybie miesięcznym lub rocznym. Wiele banków umożliwia ominięcie tego wydatku po spełnieniu dodatkowych warunków, zwykle regularnym płaceniu bezgotówkowo kartą na określoną kwotę każdego miesiąca.
dostępny na karcie kredytowej jest oprocentowany, co oznacza, że podjęcie pieniędzy z rachunku karty, zapłacenie nią w sklepie lub przez Internet wiąże się z rozpoczęciem naliczania odsetek. Są one pobierane wyłącznie od wykorzystanego limitu, a nie dostępnego.
Oprocentowanie kart kredytowych zazwyczaj oscyluje wokół górnej granicy maksymalnego oprocentowania kredytu, dopuszczalnego ustawowo.
Korzystanie z limitu karty nie musi się każdorazowo wiązać z obowiązkiem zapłaty odsetek. Każda karta umożliwia podjęcie kredytu bez odsetek, o ile całość zadłużenia zostanie spłacona w okresie bezodsetkowym.
Okres ten najczęściej wynosi do pięćdziesięciu kilku dni, liczonych od pierwszego dnia danego okresu rozliczeniowego. Po jego zakończeniu klient ma dodatkowy czas, ok. 20 dni na spłatę limitu bez ponoszenia kosztu oprocentowania.
Uwaga! Transakcje dokonywane kartą dzielą się na gotówkowe i bezgotówkowe. Okres bezodsetkowy zwykle obowiązuje tylko w przypadku płatności bezgotówkowych. Oznacza to, że podjęcie gotówki z bankomatu spowoduje rozpoczęcie naliczania odsetek od chwili wypłaty.
Jako transakcje gotówkowe większość banków uznaje również przelewy z rachunku karty kredytowej.
Transakcje gotówkowe obciążane są nie tylko kosztem odsetek. Dodatkowo często bywa pobierana kilkuprocentowa prowizja od wypłaty bankomatowej. Sprawia to, że o ile karta kredytowa może być korzystnym narzędziem w rozliczeniach płatności bezgotówkowych, umożliwiając korzystanie z darmowego kredytu, o tyle posługiwanie się nią w celu pobierania gotówki jest zdecydowanie mniej nieopłacalne.
Osoby podróżujące za granicę mogą się spotkać z kolejną prowizją: naliczaną za operację przewalutowania transakcji.
Przewalutowanie następuje wówczas, gdy waluta transakcji jest inna niż waluta rachunku karty po to, by obciążyć kartę kwotę odpowiednią do wartości płatności zrealizowanej przez użytkownika karty.
Jeśli płatność została dokonana w egzotycznej walucie, istnieje ryzyko podwójnego przewalutowania. Transakcja zostanie najpierw przewalutowana na euro lub dolary, a dopiero potem na złotówki. Doprowadzi to to zwiększenia kosztów takiej operacji.
Przewalutowanie odbywa się po kursie wskazanym w regulaminie danego banku-wystawcy karty.