Prowizja operacyjna: 0.00%
Darmowa poradaProwizja operacyjna: 0.00%
Darmowa poradaProwizja operacyjna: 0.09%
Darmowa poradaProwizja operacyjna: 0.10%
Darmowa poradaProwizja operacyjna: 0.10%
Darmowa poradaProwizja operacyjna: 0.15%
Darmowa poradaProwizja operacyjna: negocjowalna
Darmowa poradaProwizja operacyjna: negocjowalna
Darmowa poradaProwizja operacyjna: negocjowalna
Darmowa poradaProwizja operacyjna: negocjowalna
Darmowa poradaLegenda:Ocena danego banku na podstawie średniej ocen zebranej od naszych klientów
Ponad 10 lat doświadczenia naszego zespołu w analizie rynku finansów
Z faktoringu mogą korzystać nie tylko duże korporacje, ale i średnie, małe oraz mikrofirmy, a nawet start-upy. Faktoring dla firm z sektora MŚP, uzyskujących przychody poniżej 1 mln zł rocznie, może być droższy w stosunku do cen usługi negocjowanych przez duże przedsiębiorstwa, jednak nadal będzie stanowił atrakcyjną alternatywę dla zwykłych kredytów firmowych, linii kredytowych czy pożyczek kupieckich.
Świadczenie usługi faktoringu odbywa się na mocy umowy zawartej pomiędzy przedsiębiorcą (faktorantem) a firmą faktoringową (faktorem), którą może być bank lub inny podmiot.
Wnioskując o udzielenie limitu faktoringowego przedsiębiorca wskazuje odbiorców, których faktury będzie chciał w przyszłości przekazywać do opłacenia. Faktor sprawdza wypłacalność i weryfikuje historię współpracy obu firm (w niektórych firmach wymagane jest wykazanie nawet 12-miesięcznego okresu współpracy). Po pozytywnej weryfikacji przedstawia warunki umowy.
Po złożeniu podpisów na umowie faktoringowej przedsiębiorca może w dowolnym czasie przedstawiać faktorowi wybrane faktury do finansowania – z kwotą zaliczkowania do wysokości ustalonego limitu.
Przekazywanie faktur do finansowania odbywa się online. Zaliczki wypłacane są na konto przedsiębiorcy bezgotówkowo, po potwierdzeniu danych z faktury.
W procesie ustalania warunków umowy faktoringowej, w tym dostępnego limitu, znaczenie będą mieć zarówno przychody przedsiębiorstwa, jak i jego dotychczasowa współpraca z kontrahentami, których faktury zamierza przekazywać do finansowania faktorowi.
Standardowa prowizja za udzielenie limitu faktoringowego nie przekracza zazwyczaj 5% wysokości udostępnionego limitu. Identyczny koszt (do 5%), ale naliczany od wartości faktury stanowi zapłatę za usługę finansowania danej wierzytelności.
Jeśli przedsiębiorca będzie chciał podwyższyć limit lub zmienić warunki umowy, poniesie dodatkowe koszty.
Na kolejną opłatę powinni się przygotować również przedsiębiorcy korzystający z faktoringu niepełnego, jeśli ich odbiorca będzie się opóźniać z zapłatą. Wówczas faktorant jest zobowiązany do zwrócenia zaliczki – zwykle w czasie do 2 tygodni od terminu płatności z faktury. Wydłużenie czasu wpłaty jest możliwe pod warunkiem uiszczenia dodatkowej prowizji.
Na wyższy koszt muszą się przygotować firmy, które zamierzają korzystać z najbezpieczniejszej formy faktoringu – z polisą. W ich przypadku do całkowitej ceny usługi należy doliczyć wysokość składki ubezpieczeniowej.
Ubezpieczenie do faktoringu stosowane jest w przypadku faktoringu pełnego (właściwego, bez regresu), w którym faktor przejmuje na siebie ryzyko opóźnień w spłacie wierzytelności lub całkowitej niewypłacalności kontrahenta faktoranta.
Faktoring pełny pozwala przedsiębiorcy spać spokojnie, nie martwiąc się o to, czy odbiorca ureguluje rachunek w terminie. Gdyby doszło do opóźnienia w zapłacie, faktorant nie będzie odpowiedzialny za dług. Spłata wierzytelności dostanie pokryta z odszkodowania wypłaconego faktorowi przez ubezpieczyciela.