Prowizja operacyjna: 0.00%
Darmowa poradaProwizja operacyjna: 0.00%
Darmowa poradaProwizja operacyjna: 0.09%
Darmowa poradaProwizja operacyjna: 0.10%
Darmowa poradaProwizja operacyjna: 0.10%
Darmowa poradaProwizja operacyjna: 0.15%
Darmowa poradaProwizja operacyjna: negocjowalna
Darmowa poradaProwizja operacyjna: negocjowalna
Darmowa poradaProwizja operacyjna: negocjowalna
Darmowa poradaProwizja operacyjna: negocjowalna
Darmowa poradaLegenda:Ocena danego banku na podstawie średniej ocen zebranej od naszych klientów
Ponad 10 lat doświadczenia naszego zespołu w analizie rynku finansów
Mikrofaktoring to popularne określenie faktoringu dostosowanego do potrzeb najmniejszych firm, zwłaszcza osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, a nawet start-upów.
Usługa mikrofaktoringu jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy nie chcą biernie czekać na wpływ należności od kontrahentów. Pieniądze mogą uzyskać dużo szybciej – od faktora, który wpłaci kwotę z faktury za kontrahenta przedsiębiorcy, a sam poczeka na zwrot wierzytelności.
Zaraz po wystawieniu faktury z odroczonym terminem płatności, przedsiębiorca może przekazać ją do opłacenia faktorowi (np. bankowi). Ten po potwierdzeniu dokumentu wypłaci klientowi zaliczkę, czyli kwotę z rachunku (w pełnej wysokości lub np. 90% - zależnie od umowy).
Mimo że odbiorca jeszcze nie uregulował faktury (zrobi to dopiero w terminie wskazanym na fakturze), przedsiębiorca może korzystać z należnych mu pieniędzy o wiele wcześniej. jednym zdaniem: wymienia fakturę na gotówkę.
Zwrot kwoty przekazanej danej firmie do dyspozycji faktor otrzyma od kontrahenta przedsiębiorcy. Jeśli to nie nastąpi, przedsiębiorca będzie musiał oddać otrzymaną wcześniej zaliczkę. Wyjątkiem jest faktoring pełny, w którym należności zostały ubezpieczone lub faktor udzielił finansowania bez regresu (czyli z przejęciem na siebie ryzyka związanego z przeterminowanymi fakturami) na innych zasadach niż z polisą.
By zacząć korzystać z mikrofaktoringu, należy zawrzeć stosowną umowę z faktorem (np. bankiem). Na mocy porozumienia przedsiębiorcy (faktorantowi) zostaje udostępniony limit faktoringowy, w ramach którego może zgłaszać wybrane przez siebie faktury do finansowania.
Od zawartej umowy może zostać pobrana prowizja przygotowawcza (zwykle 2-5% wysokości limitu).
Po przekazaniu danej faktury sprzedażowej faktor przeanalizuje jej dane i może wystosować do odbiorcy rachunku prośbę o potwierdzenie transakcji. Po jej zaakceptowaniu wystawca faktury otrzyma gotówkę, jeśli kwota mieści się z przyznanym mu limicie. Pieniądze trafią na jego konto nawet tego samego dnia.
Prowizja za finansowanie pojedynczej faktury zazwyczaj nie przekracza 5% jej wartości.
Cały proces finansowania odbywa się online.
Faktoring jest alternatywą dla standardowych pożyczek. Korzystanie z niego odbywa się na prostszych zasadach, bez zbędnych formalności. Wystarczy jedna umowa, by uzyskać limit, dostępny w długim okresie.
Gotówkę za pojedyncze faktury można uzyskać nawet w kilka godzin, bez każdorazowego przechodzenia długiej procedury badania zdolności kredytowej, typowej dla kredytów i pożyczek bankowych. Zgłaszając fakturę wystarczy załączyć jej skan do prostego wniosku internetowego w panelu klienta, udostępnianym przez daną firmę faktoringową.
Przedsiębiorcy, którzy nie chcą ponosić ryzyka windykacji faktur, których odbiorcy nie opłacą w terminie, mogą wybrać faktoring dla mikrofirm z ubezpieczeniem. Dzięki polisie faktor odzyska swoje pieniądze, podwyższone o prowizję będącą zapłatą za usługę, od ubezpieczyciela.
Dzięki faktoringowi z polisą faktorant uniknie konieczności zwrotu zaliczki z własnych środków i upominania się o należność od kontrahenta.