Jest to ubezpieczenie dołączane do kredytu bankowego, mające na celu zabezpieczenie kredytobiorcy i banku przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Niekiedy ubezpieczenie kredytu jest dobrowolne, a czasem konieczne.
Zaciągając kredyty bankowe (kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, karty kredytowe itp.) banki często oferują m.in. ubezpieczenia od utraty pracy, ubezpieczenia na wypadek śmierci kredytobiorcy, ubezpieczenia od trwałego i całkowitego inwalidztwa kredytobiorcy na skutek nieszczęśliwego wypadku, niezdolności do pracy z tytułu poważnego zachorowania, hospitalizacji. W przypadku kredytów hipotecznych banki żądają zwykle cesji praw z ubezpieczenia na życie kredytobiorcy, a także z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości.
Zwykle aby uzyskać świadczenie z tytułu ubezpieczenia, należy zgłosić zdarzenie ubezpieczeniowe do firmy ubezpieczeniowej, zazwyczaj za pośrednictwem banku.
Ubezpieczenie kredytu podwyższa koszty kredytowe. Składki ubezpieczeniowe są zwykle doliczane do comiesięcznej raty. Z drugiej strony, nieraz skorzystanie z ubezpieczenia pozwala na uzyskanie niższego oprocentowania kredytu - dla banku ubezpieczony kredytobiorca (szczególnie jeśli prawa z polisy są scedowane na bank) to bezpieczniejszy kredytobiorca. Jeśli jednak ktoś nie potrzebuje ubezpieczenia kredytu, i nie jest ono wymagane przez bank, to powinien przekalkulować, czy bardziej opłaca mu się kredyt z niższym oprocentowaniem i składką ubezpieczeniową, czy nieco wyżej oprocentowany kredyt bez ubezpieczenia.
Należy pamiętać, aby przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej dokładnie zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W nich jest dokładnie napisane, w jakich przypadkach ubezpieczonemu przysługuje świadczenie. Często lista wyłączeń, czyli sytuacji gdy ubezpieczyciel nie wypłaca świadczenia, jest bardzo długa.