Rodzaje ubezpieczeń - raport Comperii o produktach ubezpieczeniowych

2011-09-18 15:54:26

Ubezpieczyć można się w zasadzie od wszystkiego. Słyszy się o tym, że piłkarze ubezpieczają swoje nogi, a pianiści - palce. Po co jednak szukać tak daleko - każdy z nas może lub musi się od czegoś ubezpieczyć. Jakie są rodzaje ubezpieczeń?

Podstawowa kwestia - które rodzaje ubezpieczeń są obowiązkowe, a które nieobligatoryjne? Chyba najpopularniejszym jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów. Bez ważnej polisy OC nie opłaca się wyjeżdżać na drogi – za jej brak grozi spory mandat (nawet ok. 2 tys. zł), odholowanie na parking policyjny, a w razie spowodowania wypadku - pokrycie wszelkich wyrządzonych szkód.
 
Wśród bardzo ważnych obowiązkowych ubezpieczeń wyróżnia się również te dotyczące gospodarstw rolnych - należy je ubezpieczyć od ognia i innych zdarzeń losowych, a prowadzący takie gospodarstwo - od odpowiedzialności cywilnej. Obligatoryjne ubezpieczenie OC obejmuje też m.in. adwokatów, radców prawnych czy notariuszy.
 
Także o zapewnieniu dostępu do podstawowej opieki medycznej mówi się jako o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Objętych jest nim większość osób, m.in. dzieci, studenci, osoby zatrudnione na umowę o pracę, bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, renciści, emeryci. 
 
Znacznie szersza jest gama ubezpieczeń dobrowolnych. Znów przypomnieć można choćby o samochodowych autocasco. Na mocy takiej polisy firma ubezpieczeniowa powinna wypłacić odszkodowanie w przypadku uszkodzenia (nawet z winy kierującego) czy kradzieży auta.
 
Wśród istotnych majątkowych ubezpieczeń można wymienić choćby ubezpieczenie domu i jego wyposażenia. Do takich ubezpieczeń coraz częściej proponowane są także ubezpieczenia assistance, czyli np. pomoc ślusarza czy hydraulika w razie potrzeby.
 
Te wszystkie polisy są istotne, ale wymieniając rodzaje ubezpieczeń przede wszystkim trzeba napisać o ubezpieczeniu osobowym. Polacy ubezpieczają się na życie czy na wypadek nieszczęśliwych wypadków. To drugie często wykupywane jest także przed podróżami. W podróży przydaje się także ubezpieczenie kosztów leczenia czy ubezpieczenie bagażu, czy odwołania/opóźnienia lotu.
 
Czasem ubezpieczenia są tylko „przykrywką”. Mowa tu np. o polisolokatach czy produktach strukturyzowanych, proponowanych w formie ubezpieczeń na życie i dożycie. Wszystko po to, aby od odsetek z tego produktu depozytowego nie został pobrany podatek od zysków kapitałowych.
 
Rodzaje ubezpieczeń właściwie się nie kończą. Społeczne, gospodarcze, osobowe, samochodowe, podróżnicze, zdrowotne... Jedne obowiązkowe, inne obligatoryjne. Zdając sobie sprawę, że nie są one darmowe, Comperia namawia jednak na korzystanie szczególnie z tych popularniejszych, np. autocasco. Jednocześnie przestrzega, aby dokładnie czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, by nie dać się „złapać” na jakieś kruczki czy zaskakujące wykluczenia (czyli okoliczności, kiedy wypłata odszkodowania zostanie odmówiona).
 
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam