Od 15 maja obowiązują nowe przepisy o ustawowych wakacjach kredytowych, umożliwiające korzystanie z nich również w 2024 r. Najbliższą ratę hipoteki można zawiesić już od 1 czerwca.
W 2024 roku osoby spłacające kredyt hipoteczny będą mogły zawiesić spłatę maksymalnie czterech rat:
- dwóch rat, które standardowo zostałyby pobrane w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz
- dwóch rat przypadających w okresie od 1 września do 31 grudnia.
Kto może skorzystać z wakacji kredytowych 2024?
Ustawowe wakacje kredytowe są przeznaczone tylko dla osób, które:
- zaciągnęły kredyt hipoteczny w PLN
- kwota zaciągniętego kredytu opiewała na nie więcej niż 1,2 mln zł
- umowa kredytowa została zawarta przed 1 lipca 2022 r.
- do końca spłaty kredytu pozostało co najmniej 6 rat
- mieszkają w kredytowanej nieruchomości (nie mogą jej wynajmować)
Musisz spełnić kryterium dochodowe
Dodatkowym kryterium jest stosunek miesięcznego zadłużenia do dochodu: wysokość raty kredytowej musi przewyższyć 30% dochodu osiąganego przez gospodarstwo domowe, który wyliczany jest w oparciu o średni dochód uzyskany za ostatnie 3 miesiące.
Kryterium to nie dotyczy kredytobiorców wychowujących co najmniej trójkę dzieci, które:
są na naszym utrzymaniu
nie ukończyły jeszcze 18 roku życia, jeśli nie podjęły dalszej nauki
nie ukończyły jeszcze 25 roku życia, jeśli uczą się w szkole (wówczas obowiązuje termin do 30 września roku, w którym skończył się rok szkolny) lub szkole wyższej (wówczas obowiązuje termin do 30 września roku planowanego ukończenia nauki)
Ograniczenia wiekowe nie dotyczą dzieci z wydanym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności (umiarkowanym lub znacznym).
Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?
W większości banków wniosek o skorzystanie z wakacji kredytowych złożysz już teraz przez bankowość elektroniczną. Osoby, które nie posiadają dostępu do bankowości internetowej lub mobilnej, mogą również złożyć formularz (do pobrania ze strony swojego banku) i zlożyć go w placówce banku lub listownie.
Frankowicze nie skorzystają
Z tak opracowanej przerwy od kredytu nie skorzystają zatem frankowicze. Rząd nie pozostawił ich jednak bez żadnej pomocy. Niezależnie od waluty kredytu, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej mogą się ubiegać o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wystarczy, że płacona przez nich rata przekracza 40% dochodu gospodarstwa domowego.
Źródło: Ustawa z dnia 12 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (Dz.U. z 7 maja, poz. 696).