Leasing nie tylko dla przedsiębiorców

2013-10-31 13:30:22

Leasing jako forma finansowania środków trwałych jest chętnie wykorzystywany przez klientów biznesowych. Warto jednak wiedzieć, że jest on dostępny również dla osób fizycznych. Czy opłaca się z niego korzystać?

Na polskim rynku leasing skierowany do osób prywatnych (tzw. konsumencki) nie cieszy się dużą popularnością. Biorąc pod uwagę ogromną powszechność leasingu dla firm i szeroki jego zakres (nieruchomości, pojazdy, maszyny i wszelkiego rodzaju wyposażenie) taka sytuacja może dziwić. Prawdopodobnie wynika ona z niewielkiej dostępności ofert dla konsumentów oraz tego, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy na czym właściwie polega leasing.

Ta forma finansowania nieco przypomina kredyt, nie może jednak być z nim utożsamiana. Leasing jest umową pomiędzy klientem, a instytucją finansową, w ramach której przekazane zostaje prawo do użytkowania przedmiotu leasingu (głównie są to samochody, ale też sprzęt komputerowy, AGD itp.). Po jednorazowej wpłacie określonej części wartości przedmiotu, klient ma prawo korzystania z niego, w zamian wpłacając co miesiąc określoną ratę.

W przeciwieństwie do umowy kredytowej, leasingobiorca nie jest jednak prawnym właścicielem przedmiotu umowy. Prawo własności przejmuje on dopiero po zakończeniu umowy, gdy wpłaci ostatnią część wartości przedmiotu. Niekiedy jednak, zamiast stać się właścicielem leasingowanej rzeczy, może on dokonać jej zwrotu, decydując się na nową umowę.

Plusy i minusy

Firmy leasingowe podchodzą do potencjalnych klientów łagodniej niż bankowi kredytodawcy, dlatego otrzymanie finansowania w takiej formie zazwyczaj jest łatwiejsze i szybsze niż uzyskanie kredytu. Jednocześnie koszty leasingu są niższe niż analogiczne koszty kredytowe. Wszystko to wynika z innego kształtowania się praw własności nabywanego przedmiotu w czasie trwania umowy, mniej korzystnego dla klienta w przypadku umowy leasingu, bardziej atrakcyjnego przy umowie kredytowej.

Niestety mimo niezaprzeczalnych korzyści leasing konsumencki jest na polskim rynku dość trudno dostępny, dlatego większość klientów szukających dla siebie finansowania decyduje się na droższy lecz powszechnie oferowany kredyt.

Zalety i wady leasing można rozpatrywać również w kontekście ubezpieczenia samochodowego. Leasingobiorca może liczyć na atrakcyjne stawki ubezpieczenia, jednak w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży auta umowa wygasa, a leasingodawca może zażądać wszystkich pozostałych do spłaty rat.

Gdzie szukać leasingu

Ofertę leasingu dla osób prywatnych proponuje kilka instytucji. Należy do nich m.in.: Raiffeisen Leasing, PKO Leasing czy VB Leasing. Pierwszy z nich oferuje produkt Exstrarata zapewniający finansowanie nawet do 100% wartości przedmiotu, na 6 lat. W PKO Leasing klienci mogą skorzystać z finansowania na okres od 12 do 60 miesięcy, przy uproszczonych procedurach, podobnie jak w VB Leasing.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam