Inkaso czeków bankierskich to przejmowanie czeków wystawionych przez banki i przekazywanie ich do banków wystawców w celu dokonania zapłaty.
Zasadniczo czek to dokument zlecający polecenie zapłaty określonej sumy na rzecz wskazanej osoby albo na okaziciela. Czeki bankierskie to czeki wystawiane przez banki. Mają zastosowanie przede wszystkim w handlu zagranicznym, są gwarantem bezpieczeństwa. Czeki bankierskie wystawiane są przez polskie banki w walutach obcych - zależnie od banku albo tylko w kilku najpopularniejszych (m.in. euro, dolar amerykańskim funt brytyjski), albo także w mniej popularnych.
Czeki mogą być przez banki skupywane lub przyjmowane do inkasa. Skup czeku następuje w momencie, gdy podawca czeku (inaczej zwany remitentem; osoba, na rzecz której wystawca czeku zleca zapłatę) zwraca się o wypłatę sumy czekowej do banku obsługującego wystawcę czeku (trasanta). Suma czekowa wypłacana jest remitentowi natychmiast.
Z kolei inkaso czeków bankierskich to sytuacja, kiedy bank, do którego zwraca się podawca czeku, nie obsługuje wystawcy czeku. Wówczas czek zostaje przejęty przez bank i wysłany do banku upoważnionego do dokonania wypłaty sumy wekslowej. W przypadku inkasa czeków bankierskich cała operacja może potrwać nawet kilkanaście tygodni. Z inkasem mamy do czynienia przede wszystkim w przypadku transakcji międzynarodowych, gdy czek wystawiony jest w walucie obcej.
Niekiedy banki stosują także inkaso czeków z odroczonym terminem rozliczenia. Oznacza to, że po opłaceniu czeku przez bank zagraniczny suma czekowa nie jest od razu wypłacana przez bank inkasujący.