Kiedy instalacja jednofazowa, a kiedy trójfazowa?

2014-08-22 08:53:36

Zakładając w nowo wybudowanym domu instalację elektryczną, mamy możliwość zdecydowania się na instalację jednofazową lub trójfazową. Czym obie opcje się różnią?

Kwestia prądu w mieszkaniu lub domu ma znaczenie podstawowe. Można śmiało powiedzieć, że bez posiadania odpowiedniej instalacji elektrycznej nie sposób już teraz normalnie funkcjonować. W obecnych czasach jesteśmy w ogromnym stopniu uzależnieni od dopływu prądu. Wielu z nas miałoby ogromne problemy z przestawieniem się na życie w świecie, w którym nie ma prądu. Można powiedzieć, że jest to problem, ale z drugiej strony prąd daje nam tyle możliwości.

Jeśli chodzi o instalację elektryczną do domu lub mieszkania, to wybór między opcją jednofazową a trójfazową jest tak naprawdę wyborem między różnymi urządzeniami, których będziemy używać. Zanim więc zdecydujemy się na którąś z tych opcji, należy poważnie rozważyć, do czego będziemy wykorzystywać prąd w naszym mieszkaniu. Najpierw jednak warto w ogólności wyjaśnić różnice między obiema instalacjami. Jednofazowa ma napięcie 230 V i składa się z dwóch albo trzech przewodów.  Z kolei instalacja trójfazowa, nazywana kolokwialnie siłą, oferuje napięcie 230/400 V i składa się z czterech bądź pięciu przewodów.

Tradycjonaliści, którzy energii potrzebują do zasilania standardowych urządzeń i do oświetlania mieszkania, najlepiej odnajdą się w mieszkaniu z instalacją jednofazową. Wystarczy ona w zupełności do tych celów i poradzi sobie znakomicie z obsługą pralki, telewizora czy lodówki.

Trochę inaczej przedstawia się sytuacja w domach lub mieszkaniach osób zamierzających wykorzystywać np. ogrzewanie elektryczne czy bardziej energochłonny sprzęt. Dotyczy to na przykład elektrycznych płyt kuchennych. W takiej sytuacji nie obędzie się bez instalacji trójfazowej, która zapewnia zdecydowanie większą moc przyłączeniową i dzięki temu jest w stanie radzić sobie z trudniejszymi wyzwaniami znacznie lepiej.

Reasumując, instalacja trójfazowa to rozwiązanie dla tych, którzy posiadają w domu lub mieszkaniu bardziej wymagające rozwiązania pod względem elektrycznym. W takiej sytuacji tylko odpowiednio większa moc w systemie jest w stanie zapewnić normalne funkcjonowanie. Dla tych, którzy nie posiadają np. kuchni elektrycznej lub ogrzewania elektrycznego instalacja jednofazowa w zupełności wystarczy.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam