Lodówka jest jednym z najbardziej energożernych urządzeń kuchennych. Niestety, nie można się bez niej obyć - można jednak ograniczyć zużycie energii, jakie powoduje.
Lodówka ma za zadanie obniżyć temperaturę wewnątrz do tej podanej przez użytkownika. Jeśli zatem na zewnątrz urządzenia panuje upał, zadanie to jest utrudnione, a tym samym lodówka zużywa ona o wiele więcej prądu, niż powinna. Powinno się z tego powodu jak najbardziej ograniczać dopływ ciepła z zewnątrz urządzenia, a także warto zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.
Lokalizacja lodówki
W bardzo łatwy sposób można zmniejszyć zużycie prądu przez lodówkę, stawiając ją w miejscu oddalonym od kaloryferów, grzejników i piekarników. Trzeba wystrzegać się również nadmiernego padania promieni słonecznych. Jeśli urządzenie nie jest przeznaczone do zabudowy - nie należy jej zabudowywać! Nic innego bardziej nie zakłóca odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
Korzystanie z lodówki
Nie warto zostawiać uchylonych drzwi urządzenia na dłużej, niż jest to niezbędne. Temperatura między pomieszczeniem a lodówką będzie próbowała się wyrównać, przez co chłodziarka będzie miała utrudnione zadanie. Podobnie działa wkładanie do środka gorących produktów. Trzeba być świadomym, że każdy produkt posiada swoją własną optymalną temperaturę przechowywania, tak samo jak i lodówka. Dla chłodziarki wynosi on między 6 a 8 stopni. Zamrażarka zaś najlepiej pracuje przy około -18 stopniach.
Nie można zapominać również o regularnym myciu i dezynfekowaniu lodówki. Zużyte uszczelki trzeba jak najszybciej wymienić. W przypadku dłuższych wyjazdów nie warto pozostawiać lodówki samej sobie. O wiele lepiej ją opróżnić, wymyć i pozostawić otwarte drzwi.
Lodówki energooszczędne
Choć lodówka to największy złodziej prądu, obecnie na rynku można zakupić urządzenia o klasach energetycznych A+++ wraz z dodatkowymi funkcjami, które pozwolą w optymalny sposób dbać o dobry stan chłodziarki. Warto również wspomnieć, że lepszym rozwiązaniem jest kupno zamrażarki i chłodziarki w jednym, niż dwóch osobnych urządzeń. Niezbędna jest również odpowiednia analiza potrzeb. Oczywiste jest, że jednoosobowe gospodarstwo domowe nie potrzebuje tak wielkiej lodówki jak czteroosobowa rodzina. A im większa pojemność, tym większe zużycie prądu.
Wymiana lodówki na energooszczędny model przyniesie około stu złotych oszczędności rocznie. Nie wydaje się to wielką kwotą, lecz jeśli dodać do siebie wszystkie te złotówki, można uzyskać już faktycznie pokaźną sumę.