Comperia co tydzień przedstawia najnowsze zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Regularnie sprawdzamy, jak zmieniały się rynkowe stopy procentowe i notowania głównych walut obcych. Nie wiesz, w jakiej walucie zaciągnąć kredyt hipoteczny? Sprawdź jak zmieniły się koszty spłaty kredytów w ciągu tego roku-Kredytometr Comperii.
W ciągu ostatniego miesiąca mieliśmy do czynienia ze znacznymi wahaniami na rynku walutowym. Tracił kurs złotego, jednocześnie rosły rynkowe stopy procentowe, mające wpływ na koszt obsługi hipotek. Innymi słowy, za kredyty hipoteczne płacimy coraz więcej.
Dolar – najdroższy od ponad roku
Kredyty hipoteczne w dolarach amerykańskich jeszcze kilkanaście miesięcy temu należały do najtańszych na rynku. Dzisiaj droższe są zarówno od pożyczek w euro jak i tych denominowanych do franków szwajcarskich. Wysokość miesięcznej raty modelowego kredytu w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na okres 30 lat we wrześniu 2007 roku, wynosi obecnie ponad 950 złotych.
W perspektywie ostatniego miesiąca zanotowaliśmy więc wzrost raty o prawie 125 złotych. Wpływ na tak drastyczny wzrost miesięcznych obciążeń miały przede wszystkim zawirowania na rynku walutowym. Od końca kwietnia złoty stracił w stosunku do dolara już prawie 40 groszy. Podniesieniu uległa także rynkowa stopa procentowa LIBOR USD – obecnie wynosi 2,20 procent.
Euro – najtańsze ale i tak droższe
W ciągu miesiąca znacznie podrożało również euro. Rata modelowego kredytu wzrosła o prawie 60 złotych. Niemniej jednak, zobowiązania w tej walucie są w dalszym ciągu najtańsze na rynku. Za spłatę zadłużenia w maju przyjdzie nam zapłacić przeciętnie 857 złotych.
Decydując się na zaciągnięcie kredytu w euro trzeba pamiętać o kryzysie greckim. Rozwój negatywnego scenariusza w tym kontekście, choć jest to coraz mniej prawdopodobne, spowoduje dalsze osłabianie wspólnej waluty. Może zatem lepszym pomysłem jest zaczekanie na ostateczne wyjaśnienie sytuacji i ustabilizowanie się notowań na rynkach walutowych.
Franki szwajcarskie – droższe, ale tańsze niż rok temu
W ślad za euro i dolarem amerykańskim wzrosły także notowania franka szwajcarskiego. Przy uwzględnieniu średniego spreadu bankowego za 1 CHF trzeba dzisiaj zapłacić ok. 2,97 złotych. Rata modelowego kredytu wynosi nieco ponad 910 złotych miesięcznie.
W perspektywie ostatnich 12 miesięcy kredyty hipoteczne denominowane do franków szwajcarskich są jednak tańsze o ponad 50 złotych. Jeżeli rynkowa stopa procentowa LIBOR CHF utrzyma tendencję spadkową, a kurs CHF/PLN stabilizacji pozostanie stabilny, to kolejne miesiące przyniosą dodatkowe oszczędności kredytobiorcom. Co więcej, należy stwierdzić, że dzisiejszy, wysoki kurs franka zdecydowanie odbiega od długookresowego trendu. Być może zatem, dzisiaj mamy wymarzony okres do zaciągania zobowiązań w tej walucie.
Kredyty hipoteczne w złotych – coraz niższe raty
W przeciwieństwie do kredytów walutowych zobowiązania spłacane w rodzimej walucie stale tanieją. Systematycznie spada rynkowa stopa procentowa WIBOR – obecnie wynosi już tylko 3,85 proc. w skali roku, gdy jeszcze 12 miesięcy temu oscylowała na poziomie 4,60 proc.
W związku z powyższym w ciągu roku rata modelowego kredytu w złotych w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na okres 30 lat spadła już o prawie 100 złotych (obecnie 1055 złotych miesięcznie).
Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
Comperia.pl