Zgubiłem dowód osobisty. Co mam zrobić żeby nie zaciągnięto na mnie kredytu?

2012-06-28 14:46:15

Zgubiłeś lub skradziono Ci dokument tożsamości. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji? Gdzie i w jaki sposób powinieneś zastrzec dokument, by zabezpieczyć się przed wyłudzeniem? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawia Comperia.pl.

Jeśli zgubisz swój paszport, dowód osobisty czy inny dokument, nie ryzykuj i nie zwlekaj, ale jak najszybciej podejmij stosowne kroki. Jakie? Przede wszystkim zawiadom urząd gminy i wyrób kolejny dokument, a jeśli doszło do kradzieży, poinformuj o zdarzeniu policję. Ale to zdecydowanie za mało - postaraj się o umieszczenie informacji o utracie dokumentu w bazie Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Jak to zrobić?

Należy powiadomić oddział banku, w którym posiada się rachunek osobisty. Jest również pewna grupa banków, która przyjmie zgłoszenie od każdego, także od osoby, która nie posiada rachunku w tej instytucji, oraz tej w ogóle niekorzystającej z usług żadnego banku. W placówce składa się wniosek o zastrzeżenie dokumentu, a bank wpisuje zastrzeżenie do Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Lista banków przyjmujących wnioski o zastrzeżenie dokumentu dostępna jest tutaj

Pamiętaj, że zastrzeżenie dokumentu w banku jest bardzo istotne także wtedy, gdy nigdy z usług finansowych nie korzystałeś. Jeśli żaden bank nie ma o Tobie informacji w swojej bazie, znacznie trudniej zidentyfikować klienta i wykryć wyłudzenie.

Jak po zgubieniu czy kradzieży dokumentu tożsamości ma postąpić osoba, która nigdy nie miała styczności z usługami bankowymi? Musi wówczas odebrać w Urzędu Gminy zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, i dopiero wtedy udać się do dowolnego banku z powyżej podanej listy banków przyjmujących zastrzeżenia od każdego. Dlaczego potrzebne jest to zaświadczenie z Urzędu Gminy? To proste - bank musi być pewien, że dokument ten faktycznie należał do osoby dokonującej zastrzeżenia.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jest ogólnopolską bazą, zatem każdy bank ma do niej dostęp. Jeśli Twój zgubiony czy skradziony dokument znajdzie się w nim, nikt nie będzie mógł m.in. zaciągnąć kredytu podszywając się pod Ciebie. Pamiętaj, że to dowód osobisty i paszport są podstawowymi dokumentami przy zaciąganiu kredytu w banku. Oczywiście, z bazy Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE korzystają nie tylko banki, ale też firmy telekomunikacyjne, sklepy oferujące zakupy na raty itp.

Osobom, które nie wierzą w zagrożenie, warto przytoczyć kilka statystyk z raportu infoDOK za I kwartał 2012 roku, z Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Tylko w tym badanym okresie 3 miesięcy udaremniono 1 422 próby wyłudzenia kredytów z użyciem cudzej tożsamości, na łączną wnioskowaną kwotę w wysokości ponad 85,5 mln zł. Rekordziści próbowali zdobyć w ten sposób niebagatelne 2 mln zł.
Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam