Zarządzanie finansami domowymi to jak zawiadywanie niewielką firmą. Comperia prezentuje kilka praktycznych rad, aby nadzorowanie domowego budżetu szło jak po maśle, w tanecznym rytmie "pero, pero, bilans musi wyjść na zero".
Sprawdź teraz najlepsze konta oszczędnościowe w naszej porównywarce!
Im więcej człowiek ma, tym większe są jego potrzeby – to udowodnione. A w każdym z nas drzemie potrzeba szaleństwa. Taka jest po prostu nasza natura. My jednak przekonujemy, że w dziedzinie finansów domowych warto być... skrupulatnym nudziarzem.
Podkreślaną przez wszystkich podstawą skutecznego zarządzania domowym budżetem jest zrobienie sobie listy stałych wydatków. Zarówno miesięcznych, jak i innych regularnych. Mamy na myśli choćby czynsz, czesne, raty, składki ubezpieczeniowe, opłatę za internet, abonament za telefon. Ponadto uważne zapisywanie innych wydatków – przede wszystkim na jedzenie, ale też rozrywki, utrzymanie samochodu, ciuchy, kosmetyki.
Kontroluj wydatki
Kontrolowanie wypływów z portfela czy konta na początku, owszem, będzie uciążliwe, ale szybciej niż się może zdawać wejdzie to w krew – wystarczą 2 tygodnie, aby przyzwyczaić się do zapisywania swoich wydatków.
A takie notatki będą niezastąpioną mapą poglądową naszych wydatków. Chodzi o czysto psychologiczne podejście – odmówienie sobie zakupu ciastka jest znacznie prostsze, gdy zauważy się, że co miesiąc tylko na słodycze wydaje się np. 100 zł. To przecież dużo!
Sprawdź teraz najlepsze konta oszczędnościowe w naszej porównywarce!
Ale oszczędności można znaleźć dosłownie na każdym kroku – abonament za komórkę niedopasowany do potrzeb, robienie zakupów nie według sporządzonej wcześniej listy potrzebnych wiktuałów, niewyłączony kaloryfer podczas urlopu, rachunek bankowy „zżerający” kilkanaście złotych miesięcznie. A przecież za to kilkanaście złotych można byłoby iść do kina. Nawet spontanicznie! A gdyby jeszcze wybrać konto, na którym można zarobić, bo przecież i takie są... uzbierałoby się na bilet na drugiej osoby!
Oszczędności i inwestycje
A co gdy już uda nam się zaoszczędzić? Comperia cały czas namawia, aby pieniądze inwestować. Czy to po prostu na lokatach bankowych, czy na giełdzie albo kupując obrazy... Obojętne – po prostu zaufaj systemowi finansowemu. Wiele może Ci się w nim nie podobać, albo budzić wątpliwości – ale w skarpecie wartość Twoich środków spada (ach, ta inflacja...). Natomiast, ot, na dobrze dobranym koncie oszczędnościowym odsetki zdecydowanie przebiją inflację. Kwestie bezpieczeństwa? Daj spokój, oszczędności trzymane w domu są zdecydowanie bardziej zagrożone kradzieżą...
W miesięcznym budżecie domowym postaraj się wygospodarować trochę grosza. Chodzi o to, aby konieczność naprawy zepsutej lodówki nie zburzyła planu finansowego na miesiąc. Mówiąc bardzo obrazowo – ustanów sobie takie własne domowe ubezpieczenie, „opłacaj” (czyli odkładaj, np. na konto oszczędnościowe) składki co miesiąc, a w razie potrzeby z tym środków na czarną godzinę.
I jeszcze jedno. Może to głupie, ale fakt, że znajomy ma nowego iPhone'a nie znaczy, że jesteśmy od niego gorsi i musimy to natychmiast nadrobić pędząc do sklepu po taki sam gadżet. Oczywiście, jeśli wydzieliłeś sobie z domowego budżetu odpowiednią kwotę – jasne, biegnij, ciesz się cackiem. Ale nie rób tego za wszelką cenę. Wszelka cena jest zazwyczaj za wysoka... Telewizor, pralka, wyjazd na narty – nie chodzi o to, aby żyć jak mnich, ale rozsądne zaplanowanie każdego wydatku oszczędzi problemów w przyszłości. Tak, to mało szalone, wręcz nudziarskie, ale za to skuteczne.
Sprawdź teraz najlepsze konta oszczędnościowe w naszej porównywarce!
Mikołaj Fidziński
Comperia.pl