Nawet 1,8 mln samozatrudnionych może skorzystać z szansy na niepłacenie składek ZUS. Wyjaśniamy, kto i na jakich zasadach zyska na tarczy antykryzysowej.
Jednym z rodzajów pomocy dla przedsiębiorców, przewidzianej w tarczy antykryzysowej, jest zwolnienie osób prowadzących własną działalność gospodarczą z płatności trzech składek ZUS: za marzec, kwiecień i maj.
Przedsiębiorcy spełniający ustawowe warunki zwolnienia z obowiązku wnoszenia składek na ubezpieczenie społeczno-zdrowotne, mogą nie uiszczać ich już od kwietnia, zgodnie z regułą, według której osoby opłacające składkę jedynie za siebie muszą ją wnieś za dany miesiąc do 10 dnia kolejnego miesiąca.
Warunki zwolnienia ze składek ZUS
Wymogi, jakie muszą spełnić osoby pracujące na własny rachunek, by skorzystać z nowej ulgi ZUS to:
zarejestrowanie i prowadzenie firmy przed 1 lutego 2020 r. oraz
uzyskanie przychodu nieprzekraczającego 15 861 zł w miesiącu, którego dotyczy wniosek.
Zgodnie z szacunkami Zakładu z rządowej pomocy może skorzystać nawet ok 1,8 mln samozatrudnionych. Według informacji podanych przez Ministerstwo Rozwoju do 10 kwietnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już 402 297 wniosków. W tej liczbie mieszczą się również wnioski o zwolnienie z płatności składek pracowniczych.
Do kiedy złożyć wniosek?
Zgodnie z ustawą o tarczy antykryzysowej wniosek o zwolnienie z płatności do ZUS-u przedsiębiorcy mogą składać do końca czerwca 2020 r. za pośrednictwem PUE. Oznacza to, że wobec osób, które spełniają ustawowe wymogi i nie dokonają wpłaty składek za okres marzec-czerwiec, Zakład nie rozpocznie postępowania egzekucyjnego, jeśli podanie trafi do urzędu przed pierwszym dniem lipca.
Masz wątpliwości, czy poprawnie uzupełniłeś wniosek o zwolnienie ze składek ZUS? Bez obaw – jeżeli dokument będzie zawierał nieprawidłowości, to podczas rozpatrywania go urzędnik ZUS-u skontaktuje się z tobą telefonicznie lub mailowo.
Opłaciłeś składkę? Twoja strata
Jeśli zamierzałeś skorzystać z tarczy antykryzysowej, nie płacąc składek ZUS, ale przez pomyłkę zdążyłeś już uregulować wpłatę za marzec, którą standardowo należało wnieść do 10 kwietnia, nie masz możliwości jej odzyskania. Przyjętych już płatności ZUS nie zwróci.
Zwolnieniu podlegają wyłącznie nieopłacone składki.