Zaciągając w banku kredyt samochodowy, trzeba to zobowiązanie zabezpieczyć. Jedne banki podsuwają określony rodzaj zabezpieczenia, inne dają kredytobiorcy wybór. Comperia.pl przedstawia formy zabezpieczeń stosowane w bankach.
Szukając sposobów na sfinansowanie zakupu samochodu, zaciągnięcie kredytu samochodowego to bodaj pierwsza myśl. Oprocentowanie takiego zobowiązania jest sporo niższe niż np. kredytów gotówkowych. Dlaczego? Otóż dlatego, że kredyt samochodowy jest zabezpieczony, czyli bank w razie nierzetelności kredytobiorcy w spłacie zobowiązania jest w stanie skutecznie i w stosunkowo łatwy sposób odzyskać swoją wierzytelność. Stosowanych jest kilka rodzajów zabezpieczeń.
Przewłaszczenie
Najpopularniejszym zabezpieczeniem kredytów samochodowych jest przewłaszczenie częściowe. W 49 proc. właścicielem pojazdu będzie bank, a w 51 proc. kredytobiorca. W dowodzie rejestracyjnym pojazdu do czasu spłacenia kredytu widnieją nie tylko personalia kierowcy, ale również dane banku.
Kredytobiorca w czasie spłaty kredytu może oczywiście bez przeszkód użytkować samochód zgodnie z umową. Po dokonaniu całkowitej spłaty kredytu dokonuje się przerejestrowania w wydziale komunikacji, i jedynym właścicielem pojazdu zostaje (były już) kredytobiorca.
Przewłaszczeniu częściowemu towarzyszy często depozyt karty pojazdu. Depozyt karty pojazdu to sytuacja, kiedy to kredytodawca jest w posiadaniu karty pojazdu kredytowanego samochodu. W ten sposób uniemożliwia sprzedaż czy przerejestrowanie pojazdu. Kartę pojazdu bank zwraca w momencie spłaty ostatniej raty kredytu.
Możliwe jest też przewłaszczenie pod warunkiem zawieszającym. Wówczas w dowodzie rejestracyjnym pojazdu widnieje tylko nazwisko kredytobiorcy, ale jednocześnie na mocy umowy z bankiem, instytucja może zaspokajać swoje należności (np. w przypadku opóźnienia w spłacie rat).
Zastaw rejestrowy
Mniej popularnym, aczkolwiek nadal spotykanym, rodzajem zabezpieczeń kredytów samochodowych jest zastaw rejestrowy. Jest on często wymienny z przewłaszczeniem - kredytobiorca ma wybrać jeden z tych sposobów zabezpieczeń.
Zastaw rejestrowy zgłaszany jest do rejestru zastawów prowadzonego przez sąd rejonowy. Zabezpieczenie to polega na uprawnieniu banku do zaspokojenia wierzytelności właśnie z kredytowanego samochodu (pomimo, że właścicielem pojazdu jest kredytobiorca i może nim spokojnie dysponować). Informacja o zastawie rejestrowym widnieje w karcie pojazdu.
Wadą zastawu jest to, że sprzedaż samochodu nie jest w tym przypadku prosta i szybka. Po pierwsze - potrzebna jest zgoda banku, po drugie - należy usunąć wpis z rejestru zastawów, a po trzecie - przerejestrować auto.
Cesja praw z polisy AC
Zazwyczaj dodatkowo, czyli obok przewłaszczenia czy zastawu rejestrowego, banki stosują również cesję praw z polisy Auto Casco. Z tego faktu wynikają dwie konsekwencje.
Po pierwsze - trzeba to ubezpieczenie wykupić. A nie jest ono wszak obowiązkowe, jedna trzecia kierowców w Polsce go nie posiada.
Po drugie z kolei - w przypadku szkody całkowitej, np. kradzieży auta czy szkody poczynionej przez żywioł, cesja pozwala, by odszkodowanie trafiło nie do kieszeni kredytobiorcy, ale na poczet spłaty kredytu. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl