Wiele przedsiębiorstw rozwijając swoją działalność zauważa potrzebę rozwoju floty. Problem ten nie dotyczy jedynie firm używających dużych samochodów dostawczych – również przedsiębiorstwa o innych profilach działalności korzystają z własnych środków transportu.
Zakup samochodu wiąże się jednak z dość dużym jednorazowym wydatkiem – nie każdy może sfinansować go z własnych środków. Z pomocą przychodzą banki, które mają w ofercie kredyty samochodowe również dla przedsiębiorców, nie tylko dla osób prywatnych.
Produkty te są oferowane przez wiele banków działających na polskim rynku, a konkurencja powoduje różnorodność w kwestii proponowanych przez nie warunków kredytowania. Czego można spodziewać się po kredytach samochodowych dla firm?
Po pierwsze, dobrze wiedzieć, że wśród kredytów samochodowych dedykowanych przedsiębiorcom można znaleźć takie, które sfinansują zakup zarówno pojazdów nowych, jak i używanych (również poleasingowych) i to różnego typu: samochodów osobowych i ciężarowych, ale też jednośladów, przyczep czy pojazdów wodnych.
Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest wymóg minimalnego okresu działalności firmy – niektóre banki określają, jaki ma być staż funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku, aby mogło ono starać się o przyznanie takiego kredytu. Są banki, które akceptują wnioski od firm, które pojawiły się 3 miesiące wcześniej, inne wymagają nawet 1,5 rocznego doświadczenia.
Nie jest łatwo znaleźć kredyt walutowy na zakup środków transportu. Jak w przypadku wszystkich typów pożyczek, również i wśród tych dostęp do finansowania w obcych walutach jest utrudniony. Nie oznacza to jednak, że niemożliwy – na rynku można znaleźć kilka ofert tego typu.
Podstawą uzyskania kredytu zazwyczaj jest przedstawienie stosownych dokumentów: podstawowe to zaświadczenia z ZUS/KRUS i US o niezaleganiu ze składkami. Niekiedy banki wymagają również innych formalności, np. przedstawienia biznesplanu lub Wyciągu z Sądowego Rejestru Zastawów. Część ofert umożliwia również otrzymanie kredytu w toku procedury uproszczonej, gdzie wymagane jest jedynie oświadczenie kredytobiorcy.
Jako zabezpieczenie zobowiązania wymagany jest zazwyczaj zastaw na kredytowanym pojeździe, a niekiedy również cesja praw z jego polisy AC. Niektóre banki modyfikują te wymogi np. poprzez jedynie częściowe przewłaszczenie wartości pojazdu lub konieczność wpisu banku, jako współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego auta.
Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl