W ostatniej części naszego poradnika odpowiadamy na ogólne pytania, na które warto znać odpowiedź przed podpisaniem umowy kredytowej. Ile wyniosą Cię koszty notarialne i sądowe, co to jest wycena nieruchomości, w jakie walucie wziąć kredyt i czy lepiej to zrobić bezpośrednio w banku czy może u doradcy finansowego? Sprawdź z Comperią!
Koszty sądowe i notarialne
Koszty związane z zakupem nieruchomości nie ograniczają się tylko do kredytu. Musisz liczyć się z kosztem wpisu własności w księdze wieczystej oraz ustanowienia hipoteki na rzecz banku. To są jednak najniższe koszty-najwięcej zapłacisz za sporządzenie aktu notarialnego oraz w Urzędzie Skarbowym za podatek PCC, jeśli kupujesz nieruchomość na rynku wtórnym (2% od wartości transakcji).
Więcej na temat kosztów okołokredytowych znajdziesz tutaj>>
Wycena nieruchomości
W dobie zaostrzania polityki kredytowej banki bardzo poważnie podchodzą do kwestii wyceny nieruchomości. Do tej pory banki bardzo często wyceniały nieruchomości na podstawie swoich baz danych o cenach w danej miejscowości i zdjęć nieruchomości. Teraz jednak banki coraz częściej wymagają wyceny sporządzonej przez profesjonalnego rzeczoznawcę. A to generuje dodatkowe koszty od kilkuset złotych przy zwykłym mieszkaniu do ponad tysiąca złotych przy budowie domu czy innej, nietypowej nieruchomości (np. kamienica).
Więcej na temat wyceny nieruchomości znajdziesz tutaj>>
W jakiej walucie kredyt hipoteczny?
To ciągły dylemat przyszłego kredytobiorcy-w jakiej walucie zaciągnąć kredyt na mieszkanie? Dostępność i atrakcyjność kredytów walutowych wyraźnie spadła w ostatnich 12 miesiącach, ale zainteresowanie nimi jest nadal relatywnie wysokie. Pomimo wyższych marż oferują po prostu niszą ratę kredytową. Generalnie jednak jeśli nie posiadasz wkładu własnego, który możesz wnieść na poczet ceny nieruchomości to raczej odłóż marzenie o kredycie w walucie obcej. Banki chętniej udzielą kredytu w euro lub franku osobie, która ryzykuje swoimi pieniędzmi w całej transakcji.
Więcej na temat tego jak wybrać walutę kredytu znajdziesz tutaj>>
Gdzie zaciągnąć kredyt walutowy
Ostatnia kwestia, którą warto przemyśleć zanim podpiszesz umowę kredytową czy nawet złożysz wniosek o kredyt to dylemat, gdzie to zrobić: czy wnioskować o kredyt w banku czy u doradcy finansowego?
Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ oba sposoby mają swoje wady i zalety. Pośrednik finansowy może zaoferować złożenie wniosku w dowolnym banku i pomoc w wyborze kredytu-powinieneś tylko przygotować się na spotkanie z nim.
Wniosek złożony bezpośrednio w banku może dać nadzieję, że zostanie on rozpatrzony szybciej a oferta, którą otrzymasz będzie lepsza. Nie zawsze jednak ta nadzieja zostaje spełniona.
Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
Sprawdź też pozostałe części naszego poradnika dotyczącego umowy kredytu hipotecznego:
Comperia.pl