Umowa kredytu hipotecznego-sprawdź co warto wiedzieć przed jej podpisaniem! Cz. I

2009-11-17 08:37:48

Nieważne czy jesteś dopiero na etapie poszukiwania najlepszego kredytu hipotecznego czy już go znalazłeś i masz nawet pozytywną decyzję kredytową. Właściwe związanie z bankiem nastąpi podczas podpisania umowy kredytowej. Comperia mówi, co warto wiedzieć przed jej podpisaniem, by spłata kredytu przebiegała spokojnie. Ze względu na objętość poradnika podzieliliśmy go na 3 części. Dziś pierwsza część naszego poradnika. Zapraszamy!

1.     Sprawdź oprocentowanie
 
Oprocentowanie to najważniejszy (ale nie jedyny) koszt kredytu hipotecznego. Dlatego ważne, by przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego wiedzieć jak jest ono ustalane (decyzja zarządu czy marża plus stopa rynkowa-WIBOR, LIBOR) i jak się może zmieniać w trakcie trwania umowy kredytowej. Ci, którzy zlekceważyli tę kwestię a podpisali np. w 2005r. umowę kredytu hipotecznego z mBankiem boleśnie przekonali się na własnej skórze jak ważne jest dokładne zrozumienie kwestii oprocentowania (więcej o tej sprawie piszemy tutaj>>).
 
Dowiedz się również jakie są zasady zmiany Twojego oprocentowania w trakcie trwania umowy kredytowej:
 
- czy zmienia się ono raz na 3 czy 6 miesięcy czy co miesiąc jeśli tylko zmieni się stawka oprocentowania rynkowego WIBOR lub LIBOR
 
Więcej na temat zasad zmiany oprocentowania w bankach przeczytasz tutaj>> 
 
Aktualne marże kredytowe znajdziesz w naszym raporcie tutaj>>
 
Banki coraz częściej uzależniają niższe oprocentowanie od kupna dodatkowych produktów banku. Zanim więc podpiszesz umowę kredytu hipotecznego sprawdź co jeszcze musisz zrobić, by otrzymać takie warunki kredytu jakie wynegocjowałeś.
 
2.     Prowizja za udzielenie kredytu
 
Prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego to jednorazowy koszt, który musisz wpłacić do banku przed wypłatą kredytu. Jeśli wartość nieruchomości na to pozwala to prowizja w niektórych bankach może zostać doliczona do kwoty kredytu.
Maksymalny poziom prowizji to 5% jednak na szczęście średnia wysokość pobierana przez banki wynosi około 2 %. Niższa prowizja wiąże się zwykle, podobnie jak w przypadku niższego oprocentowania z koniecznością wykupu w banku dodatkowego produktu lub ubezpieczenia.
 

 
 
 
Sprawdź najlepsze aktualnie kredyty hipoteczne!
 
3.     Spread walutowy
 
Jeśli wnioskujesz o kredyt hipoteczny w obcej walucie to przed podpisaniem umowy dokładnie zrozum koszt spreadu walutowego. Niestety wysokość spreadu walutowego nie jest regulowana w umowie kredytowej. Bank może go zmieniać bez Twojej zgody i wiedzy. Dlatego kontroluj spread w swoim banku z naszą porównywarką.
 
Więcej na temat spreadu walutowego znajdziesz tutaj >>
 
Aktualny raport na temat spreadów w bankach znajdzesz tutaj>>
 
4.     Wcześniejsza spłata kredytu
 
Jeszcze nie podpisałeś umowy kredytowej a my już piszemy o wcześniejszej spłacie… Warto jednak wcześniej wiedzieć czy bank pobierze dodatkową prowizję, jeśli kredyt będziesz chciał spłacić wcześniej niż przed końcem umowy kredytowej. Praktycznie w każdym banku taka prowizja obowiązuje (zwykle 1-2% spłacanej kwoty) jednak na szczęście tylko w początkowej fazie spłaty kredyt. Ważne też byś sprawdził czy prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu jest wpisana w umowie kredytowej (wtedy nie może ulec zmianie bez Twojej zgody) czy w tabeli opłat i prowizji (w takim przypadku bank może sam ją zmienić).
 
O tym czy warto spłacać wcześniej kredyty przeczytasz tutaj>>
 
5.     Prowizja za przewalutowanie
 
Ci, którzy aktywnie zamierzają przewalutowywać swój kredyt hipoteczny czyli spekulować na kursie złotego (cała operacja jest bardzo ryzykowna) z jego pomocą powinni dokładnie sprawdzić ile wynosi prowizja za przewalutowanie kredytu. Zwykle jest to stawka od 0,5 do 1,5% przewalutowywanej kwoty.
 
Uwaga! Pamiętaj, że nawet jeśli bank nie pobiera prowizji za przewalutowanie to i tak ta operacja będzie związana z kosztem spreadu walutowego.
 
Czy warto przewalutować kredyt na euro? Sprawdź tutaj>>
 
Jutro druga cześć naszego poradnika-tym razem napiszemy o ubezpieczeniach w kredytach hipotecznych.
 
Chcesz podyskutować o kredytach i umowach im towarzyszyących? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kredytach hipotecznych!

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam