Ubezpieczenie na życie, obok polisy OC to ten rodzaj ochrony ubezpieczeniowej, który budzi najwięcej kontrowersji. Z jednej strony każdy dyskutuje na temat kosztów takiej polisy, ale z drugiej podświadomie czuje, że jest ona mu potrzebna. Pytanie brzmi: czy ubezpieczenie na życie chroni samego ubezpieczonego, czy jego najbliższych? Jak wybrać najlepszą polisą na życie?
Na temat ubezpieczania na życie możemy znaleźć mnóstwo artykułów, porad, wskazówek, zaleceń, czy stereotypów. To wielokrotnie poruszane zagadnienie wciąż kojarzy się z czymś bardzo skomplikowanym i niepotrzebnym. Oczywiście jest to usługa, której nie możemy zamówić pod wpływem impulsu, na zasadzie spontanicznej decyzji. W szczególności, że jej koszty zawsze budzą emocje.
Wszystkie polisy w Polsce, czy to ubezpieczenie na życie, OC lub AC samochodu czy inne są jeszcze stosunkowo drogie w porównaniu do innych bardziej rozwiniętych rynków. Przyczyna jest prosta: większa umieralność, większa szkodowość w ruchu drogowym sprawiają, że wykupienie polisy jest w wielu przypadkach ponad siły przeciętnej polskiej rodziny. Z drugiej strony zabezpieczenie najbliższych na wypadek własnej śmierci staje się coraz bardziej popularne. W dobie, kiedy rodziny zaciągają coraz więcej kredytów i mają stałe koszty utrzymania, śmierć osoby, której dochody stanowią dużą cześć domowego budżetu byłaby katastrofą. Co innego osoba samotna. W jej sytuacji ubezpieczenie na życie może być tylko niepotrzebnym wydatkiem.
Dogodne dla nas ubezpieczenie na życie, a właściwie jego wyszukanie wymaga przeznaczenia na to czasu, a przecież nikt go dzisiaj nie posiada w nadmiarze. Taka decyzja dotyczy wielu aspektów naszego życia, dlatego przy jej podjęciu niezbędny jest zdrowy rozsądek. Mimo wszystko ubezpieczenie na życie jest czymś znaczącym, więc należałoby poświęcić jednak niezbędny czas i podjąć decyzję.
Na ogół ludzie kierują się ceną, im niższa, tym lepsze wydaje się być ubezpieczenie. Nie zawsze tak jest. Polisę należy dopasować do nas, naszych potrzeb, pracy, hobby, itd. Dobierz przede wszystkim odpowiednią kwotę ubezpieczenia. Im większa suma ubezpieczenia tym wyższa składka za nie. Zwróć uwagę na długość zawieranej umowy, na to, jak dane towarzystwo ubezpieczeniowe nalicza wiek klienta, dopasuj dogodną wysokość składek i częstotliwość ich płacenia. A co najważniejsze, zmieniaj warunki umowy, gdy początkowe przestają być dla ciebie korzystne. Masz prawo do zawierania umów dodatkowych, wzbogacających tę wstępną. Ubezpieczenie na życie powinno być elastyczne. Coraz więcej ofert można zmienić w każdą rocznicę ich założenia. Jest to czas, gdy można, a nawet powinno się wprowadzić zmiany, jeśli nasze potrzeby również uległy modyfikacji.
A grupowe ubezpieczenie na życie oferowane w miejscu pracy? Nie zawsze jest ono najlepszym rozwiązaniem. Dlatego, że jest dostosowane do przeciętnego ubezpieczonego, a nie do twojej indywidualnej sytuacji życiowej. Poświęćmy czas i wybierzmy to, co dla nas i dla naszych najbliższych najważniejsze. Zabezpieczmy swoją przyszłość.
Comperia.pl