Wakacje to czas nowych przygód, niestety czasami również tych nieprzyjemnych. Udając się na zagraniczny urlop warto zatem zaopatrzyć się w pakiet podstawowych polis ubezpieczeniowych. Wprawdzie kosztują, ale pozwolą spokojnie cieszyć się wolnym czasem. W razie wypadku ochronią przed finansowymi konsekwencjami, których wysokość może nieraz przyprawić o zawrót głowy. Ubezpiecz siebie i swoją rodzinę!
„Mądry Polak po szkodzie” – powiedzenie to niestety sprawdza się dosyć często. Wielu z nas ignoruje wszelkie ryzyka i oszczędza na ubezpieczeniach. Jeśli w trakcie wakacyjnej podróży nie zdarzy się nic nieoczekiwanego jesteśmy zadowoleni, w kieszeni zostanie dodatkowych kilkadziesiąt złotych. Co jeśli tym razem pech trafi akurat na Ciebie? Pokrycie kosztów ewentualnego leczenia czy organizacji zastępczego transportu z pewnością nadwyręży domowy budżet. Z polisą ubezpieczeniową możesz czuć się bezpiecznie. Poniżej prezentujemy listę najbardziej przydatnych rodzajów ubezpieczeń wakacyjnych.
Ubezpieczenie kosztów leczenia
Jedno z najbardziej podstawowych ubezpieczeń podczas wakacyjnych wypadów. Obejmuje wszelkie koszty związane z opieką medyczną. Nie chodzi tu tylko o zachorowania na tropikalne choroby czy pogryzienia przez dzikie zwierzęta. Takie przypadki należą raczej do ekstremalnych. Bardziej należy mieć na uwadze, że nawet zwykła krótka konsultacja lekarska czy nagła wizyta u dentysty w zagranicznym kraju może kosztować kilka tysięcy złotych.
Wykupując ubezpieczenie kosztów leczenia koniecznie trzeba sprawdzić, czy obowiązuje ono również w prywatnych placówkach zdrowotnych. Niestety ubezpieczyciele mogą wykorzystywać niewiedzę klientów i ograniczać działanie ubezpieczenia tylko do publicznych ośrodków, zaś w razie nieszczęścia o takie może być niezwykle trudno. Regułą jest, że w pobliżu kompleksów turystycznych roi się od prywatnych szpitali, podczas gdy publiczne oddalone są o dobrych kilkanaście kilometrów.
Podróżując tylko w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego i po Szwajcarii warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pokrywa całość lub część kosztów leczenia (zależy od kraju i rodzaju urazu) z tytułu ubezpieczenia w polskim Narodowym Funduszu Zdrowia. Posiadanie takiej karty może w pewnym sensie zastąpić prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, lecz dodatkowe ubezpieczenie może chronić przed koszami zdarzeń, których Karta nie przewiduje.
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków
Ubezpieczenie NNW chroni przed skutkami nieszczęśliwych wypadków, w wyniku których ubezpieczony doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu. Trzeba uważać na wyłączenia z ochrony uwzględnione w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) – okazuje się, że zawał serca czy udar mózgu powszechnie nie są uznawane za nieszczęśliwy wypadek.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
Klasyczne ubezpieczenie OC, które pokryje koszty szkód wyrządzonych osobom trzecim przez ubezpieczonego. Potrącenie pieszego czy ugryzienie innego turysty przez Twojego psa – przed takimi okolicznościami chroni OC. Podstawowym warunkiem uruchomienia ubezpieczenia jest nieumyślne wyrządzenie szkody. Pamiętaj, że jeżeli podczas zdarzenia będziesz znajdować się pod wpływem alkoholu, żaden ubezpieczyciel nie pokryje jakichkolwiek skutków finansowych Twojego wykroczenia.
Pakiet Assistance (pakiet ubezpieczeń podróżnych)
Pakiet Assistance jest w zasadzie zbiorem kilku polis ubezpieczeniowych szczególnie polecanych osobom podróżującym własnym środkiem transportu. Obejmuje koszty organizacji transportu zastępczego, lecz w jego skład może wchodzić również klasyczne ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczenie kosztów transportu i pobytu osoby towarzyszącej ubezpieczonemu za granicą itp. Każdy zakład ubezpieczeń odrębnie ustala zakres ochrony proponowanych przez siebie pakietów.
Ubezpieczenie bagażu
Chroni przed ewentualną kradzieżą, zgubieniem czy zniszczeniem bagażu. Ubezpieczyciel może wymagać, aby bagaż był odpowiednio transportowany np. tylko w bagażniku samochodu. Ponadto kwota ubezpieczenia bagażu jest zwykle niewielka i nie pokryje utraty kosztownego sprzętu elektronicznego czy biżuterii. Jego ideą jest raczej zapewnienie podróżnemu podstawowych artykułów codziennego użytku, kiedy ten straci całe swoje wyposażenie.
Ubezpieczenie ochrony prawnej
Może zdarzyć się, że podczas wakacyjnego wypadu wejdziesz w konflikt z prawem. Nie musisz dokonać przestępstwa, aby trafić w ręce zagranicznej policji, czasem powodem jest zwykłe nieporozumienie i bariera językowa. Ubezpieczenie ochrony prawnej pokryje wszelkie koszty związane z pomocą prawną, które podobnie jak koszty leczenia mogą być bardzo drogie.
Ubezpieczenie kosztów odwołania imprezy turystycznej
Ten rodzaj ubezpieczenia przydaje się szczególnie w momencie, gdy z dużym wyprzedzeniem planujesz swoją podróż. Odwołanie swojego uczestnictwa w ostatniej chwili może trochę kosztować, gdyż biuro podróży będzie chciało odzyskać przynajmniej część poniesionych kosztów organizacji imprezy turystycznej. Niemożność uczestnictwa w imprezie będzie musiała wynikać z okoliczności, na które ubezpieczony nie ma wpływu np. wskutek nagłej choroby.
Ubezpieczenie kosztów ratownictwa
Odkrywanie dzikich terenów nietkniętych ludzką stopą daje wielką satysfakcję, lecz jest bardzo niebezpieczne. Podczas wspinaczki po górskich stokach czy przeprawy przez tropikalne puszcze o wypadek nietrudno. Nawet zgubienie się może być nie lada kłopotem, kontakt ze służbami ratowniczymi może być niemożliwy, zaś poszukiwania mogą trwać godzinami. Ubezpieczenie kosztów ratownictwa pokryje koszty związane z organizacją wszelkich akcji ratunkowych.
Inne ubezpieczenia
Ubezpieczyć można właściwie każde ryzyko. Ważne, aby do każdej polisy odpowiednio dobrać sumę ubezpieczenia oraz dokładnie ustalić z agentem ogólne warunki ubezpieczenia, w których znajdują się wyłączenia z ochrony ubezpieczeniowej. Nie dopuść do sytuacji, kiedy jadąc np. posurfować wykupujesz ubezpieczenie, które obejmuje koszty leczenia urazów związanych z uprawianiem sportów z wyjątkiem sportów ekstremalnych (w tym windsurfingu).
Comperia.pl