Potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki? W niektórych bankach wystarczy wejść, pokazać dowód osobisty i włożyć do portfela kilka tysięcy złotych. W przypadku kredytu hipotecznego robi się problem – proces weryfikacji wniosku i wypłaty kredytu może potrwać nawet kilka tygodni. Czy szybki kredyt hipoteczny to tylko mit? Dlaczego nie można załatwić wszystkiego w kilkanaście minut? Sprawdź razem z Comperią!
Ile trwa udzielanie kredytu hipotecznego?
Tak naprawdę kredyty hipoteczne nigdy nie należały do produktów dostępnych „od ręki”, zaś pojęcie szybki kredyt hipoteczny (w sensie załatwienia wszelkich formalności w parę minut) istnieje tylko w teorii. Po prostu nie w tym rzecz, aby był on szybki. Pożyczając nawet kilkaset tysięcy złotych i zobowiązując się do regularnych spłat na okres 30-40 lat, klient powinien przede wszystkim zwracać uwagę na koszty i wybrać najtańszą opcję, gdyż w perspektywie kilkudziesięciu lat to, czy bank wypłaci kredyt za 3 czy 6 tygodni ma znikome znaczenie. Z kolei stawiając się w pozycji banku, kredyt hipoteczny powinien być w głównej mierze bezpieczny. Innymi słowy, klient musi być wiarygodny finansowo, zaś kredyt zabezpieczony hipoteką ustanowioną na nieruchomości.
Bank wypłacając kredyt hipoteczny podejmuje ryzyko, które ciężko jest dokładnie oszacować, gdyż nie da się przewidzieć, czy klient za 15 lat będzie przynajmniej w takim samym stopniu zdolny do obsługi zadłużenia. Poza tym dla wielu osób już na samym początku rata kredytowa pochłania duży procent wynagrodzenia. To dlatego banki tak skrupulatnie oceniają zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców, zaś weryfikacja ich źródła dochodów z oczywistych względów zajmuje trochę czasu.
Ponadto dopełnienie wszelkich formalności związanych z zabezpieczeniami i skompletowanie wszystkich potrzebnych dokumentów zabiera dobrych kilka dni.
Składając wniosek kredytowy klient musi być więc przygotowany, że pieniądze otrzyma dopiero za kilka tygodni.
Szybki znaczy drogi
Mimo wszystko część banków chwali się, że u nich wypłata kredytu hipotecznego to kwestia 1-2 tygodni. W tym wypadku epitet „szybki” rzeczywiście jest na miejscu. Pamiętajmy jednak, że szybki kredyt najwcześniej jest równocześnie drogi. Dlaczego? Po pierwsze szybkość oznacza mniejszą ilość formalności, czyli większe ryzyko. Bank zaś biorąc na siebie podwyższone ryzyko z pewnością uwzględni to w wyższej marży lub dodatkowym ubezpieczeniu. Po drugie powodem długiego procesu wypłaty kredytu w niektórych bankach jest atrakcyjna oferta kredytowa i w konsekwencji zbyt duży napływ nowych klientów. Jeśli ktoś powie Ci, że na wypłatę kredytu czekał w swoim banku ponad 2 miesiące, powinno to być wskazówką, że w tym banku może być taniej niż u konkurencji.
Będzie jeszcze wolniej
Za sprawą wejścia w życie nowej Rekomendacji T, już niebawem na kredyt hipoteczny przyjdzie klientom czekać jeszcze dłużej. KNF nakazał bankom, aby baczniej przyglądały się sytuacji finansowej klientów i ostrożniej podchodziły do kwestii podejmowanego ryzyka. Ponadto banki nie tylko będą szczegółowo prześwietlać Twoje finanse jeszcze przed udzieleniem kredytu, lecz już w trakcie jego spłaty będą przeprowadzać tzw. stress-testy, czyli analizować, jak zachowuje się bieżąca zdolność kredytowa w zmieniających się warunkach gospodarczych (wahania stóp procentowych i kursów walutowych).
Prowadź rozmowy w kilku bankach na raz
Prostym sposobem na skrócenie czasu załatwiania kredytu hipotecznego jest jednoczesne ubieganie się o kredyt w kilku bankach. Często bywa tak, że jeżeli jakiś bank odmówi nam pożyczki, udajemy się do konkurencji – i tak aż do skutku. Szybciej będzie, jak od razu pójdziesz do paru banków, a umowę kredytową i tak podpiszesz tylko z jednym z nich.
A Ty wierzysz jeszcze w szybki kredyt hipoteczny? A może udało Ci się go dostać? Podziel się swoimi doświadczeniami na naszym forum!
Comperia.pl