Comperia regularnie śledzi zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Co tydzień porównujemy wysokości miesięcznych rat, oprocentowania oraz kursów walutowych dla wszystkich najważniejszych kredytów. Zastanawiasz się nad wyborem najkorzystniejszego zobowiązania? Chcesz dowiedzieć się jak na przestrzeni ostatnich miesięcy, zmieniały się wysokości rat kredytów w poszczególnych walutach? Sprawdź Kredytometr Comperii!
W ciągu ostatniego miesiąca można było zaobserwować znaczny spadek rynkowej stopy procentowej dla kredytów w złotych. Na przestrzeni 4 tygodni
WIBOR stracił już ponad 0,25 pkt. proc. W rezultacie znacznie potaniały kredyty w rodzimej walucie. Nieznacznie tańsze w spłacie są także zobowiązania denominowane do euro oraz franków szwajcarskich. W związku z umocnieniem się dolara, podrożały natomiast kredyty w tej walucie.
Kredyty hipoteczne w złotych – coraz tańsze, ale ciągle drogie
Pomimo obniżającej się z tygodnia na tydzień rynkowej stopie procentowej WIBOR, kredyty hipoteczne spłacane w rodzimej walucie wciąż są drogimi produktami. W przypadku modelowego kredytu w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na okres 30 lat we wrześniu 2007 roku, miesięczna rata wynosi ponad 1 050 złotych. Niemniej jednak, w związku z coraz niższym oprocentowaniem pożyczek międzybankowych, w ciągu ostatniego miesiąca spadła o ponad 30 złotych. To prawie tyle, ile w ciągu całego ubiegłego roku.
Kredyty hipoteczne w dolarach – tanie, ale drożeją
Jeszcze 2 miesiące temu, kredyty hipoteczne w dolarach amerykańskich były najtańszym produktem na rynku. Obecnie, pomimo tego, iż w dalszym ciągu są dosyć tanie (rezultat bardzo niskich stóp procentowych), rata modelowego zobowiązania wynosi prawie 830 złotych. Jest to prawie 50 złotych więcej niż w przypadku adekwatnych kredytów hipotecznych denominowanych do euro. Zmiana ta była zauważalna w szczególności w ciągu ostatniego tygodnia – wzrost notowania dolara o 7 groszy spowodował skok raty o ponad 20 złotych.
Kredyty hipoteczne w euro – tanie, czy będzie taniej?
W ubiegłym tygodniu Grecja oficjalnie poprosiła Komisję Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy o pomoc finansową. Sytuacja w tym państwie w ciągu ostatnich tygodni odpowiadała za stałe osłabianie się euro w stosunku do polskiej waluty.
Niemniej jednak, banki nie zinternalizowały jeszcze tych zmian. W piątek średni kurs spłaty dla euro wynosił 3,98 złotych – tyle samo, ile siedem dni wcześniej. Bardzo stabilna jest także rynkowa stopa procentowa
EURIBOR. W rezultacie, osoby zadłużone w euro muszą liczyć się obecnie z koniecznością zapłaty raty na poziomie 797 złotych miesięcznie. Jest to najtańsza opcja kredytowa na rynku.
Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl