Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych przestało rosnąć - raport Comperia.pl

2012-03-19 09:19:35

Początek marca przyniósł lekkie wyhamowanie wzrostu wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych. W odniesieniu do poprzedniego miesiąca roczna rzeczywista stopa procentowa zobowiązań wyrażonych zarówno w euro, jak i polskim złotym uległa obniżeniu.

Metodologia:

Porównywarka finansowa Comperia.pl każdego miesiąca zbiera wszystkie oferty kredytów hipotecznych, dla określonych modelowych parametrów i trzech walut: PLN, EUR, CHF. W tej puli, poza standardowymi propozycjami banków, znajdują się również oferty promocyjne i pakietowe, co pozwala na pogląd o całym rynku kredytów mieszkaniowych. Uzyskane RRSO jest średnią arytmetyczną wysokości oprocentowania ofert dla poszczególnych walut.

Parametry modelowego kredytu:

Wartość nieruchomości: 300 tys. PLN
Kwota kredytu: 200 tys. PLN
Okres kredytowania: 30 lat
Raty równe, rynek wtórny

Komentarz:

Analizując oprocentowanie kredytów wyrażonych w PLN widać, że od pięciu miesięcy utrzymuje się ono na poziomie powyżej 7 proc. Sytuacja taka wynika przede wszystkim z utrzymywania się na wysokim poziomie stopy WIBOR, która jest częścią składową oprocentowania takich zobowiązań.

Niewiele powodów do radości mają także posiadacze zobowiązań denominowanych w euro. W ich przypadku roczna rzeczywista stopa oprocentowania drugi miesiąc z rzędu ukształtowała się powyżej 6 proc.

Banki nadal nie udzielają kredytów we franku szwajcarskim. Dlatego też analiza oprocentowania takich zobowiązań jest niemożliwa do przeprowadzenia.

Oprocentowanie kredytów złotowych na stałe przebiło granicę 7 proc. Ostatni odczyt RRSO takich zobowiązań okazał się co prawda niższy niż przed miesiącem o 0,08 p.p., ale i tak z poziomem 7,21 proc. jest najwyższy od ponad dwóch lat. Wynika to z wysokiego poziomu stóp procentowych w Polsce.

Na chwilę oddechu mogą liczyć posiadacze kredytów w euro. W ich przypadku wysokość średniej rzeczywistej stopy procentowej wyniosła w marcu 6,13 proc. i tym samym była niższa od tej odnotowanej przed miesiącem o 0,12 p.p. Niestety, nie jest to efekt poprawy warunków udzielania zobowiązań wyrażonych we wspólnej walucie , a spadających stóp procentowych w strefie euro.

Jeszcze na początku lutego br. LIBOR 3M EUR wynosił ponad 1 proc., a obecnie przyjmuje on wartość 0,81 proc. Wynika to z bardzo łagodnej polityki pieniężnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny.

Na rynku nadal nie są dostępne kredyty mieszkaniowe wyrażone we franku szwajcarskim. Dlatego też analizowanie oprocentowania takich zobowiązań pozostaje zawieszone.

Aktualna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych wygląda względnie stabilnie. Średnie RRSO, w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, uległo obniżeniu. Dodatkowo bliskie rozwiązania wydają się być problemy z zadłużeniem Grecji, które w ostatnim czasie mocno wpływały na zachowanie rynków finansowych. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam