Sprzedaż mieszkania krok po kroku z przewodnikiem Comperii!

2009-12-25 07:40:56

Sprzedajesz mieszkanie? Sprawa nie jest wcale prosta. Do momentu, kiedy będzie można powiedzieć, że transakcja jest ostatecznie zamknięta jeszcze daleka droga. Nie chodzi o samo znalezienie kupca, ale szereg formalności, którym trzeba będzie sprostać. Ale po kolei.

Kwestia wysokości uzyskanej ceny za nieruchomość oraz czas poszukiwania kupca zależą przede wszystkim od ogólnej kondycji rynku nieruchomości. Kiedy sprzedających jest dużo więcej niż kupujących, w warunkach kredytowej posuchy, możesz stawać na głowie, a mieszkanie się nie sprzeda. Pamiętamy jednak czasy, kiedy nieruchomości sprzedawały się niczym świeże bułeczki. Jednak w każdych warunkach procedury związane ze sprzedażą były takie same.
 
Bezpośrednio albo z pośrednikiem
 
Pierwszy etap na drodze do sprzedania nieruchomości to proces poszukiwania nabywców. Możesz podjąć wyzwanie w pojedynkę. Wielu jednak decyduje się na wsparcie agenta bądź agentów nieruchomości. Jeżeli wybierzesz tę ścieżkę to czeka Cię podpisywanie stosownych umów regulujących warunki współpracy. Najważniejszy punkt w umowie? Prowizja. Pośrednicy każą sobie płacić za swoje usługi jak za zboże. Negocjuj stawki na samym początku współpracy. Skorzystasz na tym.
 
Umowa przedwstępna
 
Jak już uda Ci się znaleźć kupca i porozumiecie się co do warunków współpracy obie strony będą chciały spisać je w dokumencie zwanym umową przedwstępną. Możesz to zrobić w formule cywilno – prawnej, a więc podpisując się pod ustaleniami spisanymi na zwykłej kartce papieru. Możesz też poprosić o pomoc notariusza i w jego obecności złożyć podpis na akcie notarialnym. Pierwsza opcja jest łatwiejsza do obalenia, od drugiej nie ma już odwrotu. Wybierz lepszą dla siebie.
 
Sprawdź najlepsze kredyty hipoteczne na rynku!
 
Przygotowanie właściwej umowy
 
Przed Tobą podpisanie właściwej umowy u notariusza. Musisz jednak do niej się przygotować. Po pierwsze będzie potrzebny aktualny odpis z księgi wieczystej sprzedawanego lokalu. Poświadczy jego aktualny status prawny. Dodatkowo, jeżeli hipoteka nieruchomości jest obciążona, będzie potrzebne zaświadczenie z banku wskazujące na saldo pozostałego do spłaty zadłużenia. Po trzecie kupujący może poprosić o potwierdzenie braku zaległości czynszowych związanych z lokalem. Wszystkie wskazane dokumenty będą potrzebne do przygotowania umowy kupna – sprzedaży. Jednak jej podpisanie to jeszcze nie koniec sprawy… Pamiętaj o podatkach.

 

Chcesz podyskutować o rynku nieruchomości? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

 

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam