Większość firm korzysta ze środków transportu. Ich zakup to dla przedsiębiorców spory wydatek, dlatego z pomocą przychodzą banki oferujące różne sposoby sfinansowania takiego zakupu.
Wsparcie finansowe banków jest nieocenioną pomocą w dynamicznym rozwoju każdej firmy. Przejawia się ono m.in.: w różnego typu produktach kredytowych. Ich bogata gama pozwala na wybór najodpowiedniejszej w danym momencie formuły.
Przykładem tego, ile możliwości kredytowych dają przedsiębiorcom banki, jest zakup firmowego auta. Jak można je sfinansować? Są różne sposoby.
Kredyt samochodowy
Tak jak dla osób prywatnych, tak też dla firm stworzona została oferta kredytów samochodowych. Są one przeznaczone specjalnie na zakup środków transportu, w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa. Za pomocą tych produktów można sfinansowania zakup zarówno samochodów nowych, jak i używanych, osobowych lub ciężarowych.
Decydując się na kredyt trzeba zwrócić uwagę na co konkretnie można przeznaczyć pieniądze i kto może ubiegać się o takie zobowiązanie.
Warunki, na jakich udzielane są kredyty samochodowe, różnią się od siebie, warto więc porównać oferty banków pod kątem indywidualnie najistotniejszych parametrów. W ten sposób możemy wybrać produkt optymalny dla nas.
Część banków proponuje swoim klientom, obok tradycyjnych kredytów, również leasing. Na rynku produktów finansowych działa również wiele firm specjalizujących się w tego typu usługach. Są one alternatywą dla tradycyjnego kupowania na kredyt. Teoretycznie mogłoby się wydawać, że leasing pojazdu i kredyt samochodowy działają tak samo, jest jednak między nimi istotna różnica.
W obu przypadkach dostajemy pojazd, który następnie spłacamy w ratach. Jeśli chodzi o leasing trzeba jednak pamiętać, że właścicielem auta, przez cały ten okres jest leasingodawca. Dopiero po spłacie ostatniej z rat użytkownik może przejąć prawa własności, lub też zakończyć użytkowanie pojazdu.
Z tego powodu część przedsiębiorców ma opory przed korzystaniem z tej formy finansowania – w razie kradzieży czy zniszczenia samochodu odszkodowanie należy się bankowi lub firmie leasingowej, „przepadają” również wpłacone już środki. Z drugiej strony, formalności związane z umową leasingu są dużo prostsze i jest on łatwiej dostępny.
Kredyt inwestycyjny
Banki mają w swojej ofercie również kredyty inwestycyjne, ukierunkowane na zwiększanie wartości majątku trwałego przedsiębiorstwa. Do licznych sposobów zużytkowania takiego kredytu, można zaliczyć również zakup środków transportu.
Kredyt taki raczej nie jest jednak przeznaczony na zakup pojedynczych samochodów o stosunkowo niewielkiej wartości. Może być natomiast dobrym sposobem finansowania przedsiębiorstw potrzebujących dużej floty lub wyspecjalizowanych, kosztownych maszyn (np. dużych samochodów ciężarowych z przyczepami).
Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl