Bankowe karty płatnicze dzielą się na karty: bankomatowe, debetowe, obciążeniowe, kredytowe i przedpłacone.
Karty bankomatowe
Karta bankomatowa służy do wypłat gotówki w bankomatach. Przy jej pomocy można jednak nie tylko pobrać pieniądze, ale również sprawdzić stan rachunku, wydrukować historię transakcji lub zmienić kod PIN. Nie można nią natomiast płacić, ani nawet doładowywać konta telefonu komórkowego w terminalu. Ponieważ funkcjonalność kart bankomatowych jest ograniczona, banki wydają na ogół karty płatnicze, które pełnią również funkcje karty bankomatowej.
Karty debetowe
Karta debetowa wydawana jest do rachunku bankowego. Można nią płacić w punktach handlowo-usługowych do wysokości stanu konta, dostępnego limitu debetowego i kredytu odnawialnego. Można też wypłacać pieniądze z bankomatu. Transakcje są rozliczane zaraz po otrzymaniu przez bank informacji o jej przeprowadzeniu. Oznacza to, że rachunek posiadacza karty, który płacił kartą debetową, będzie od razu obciążony tą kwotą. Karta wymaga autoryzacji, czyli sprawdzenia autentyczności oraz dostępności środków zgromadzonych na rachunku. W wyniku autoryzacji zakładana jest również blokada wysokości kwoty transakcji, co uniemożliwia przekroczenie salda rachunku.
Karty obciążeniowe
Karta obciążeniowa najczęściej wydawana jest do rachunku bankowego. Jej posiadacz może w ciągu miesiąca przeprowadzać transakcje do wysokości przyznanego mu limitu, niezależnie od kwoty jaka znajduje się na rachunku. Wyznaczonego dnia bank zsumuje wszystkie transakcje i obciąży kwotą transakcji rachunek posiadacza karty. Tego dnia na rachunku muszą się więc znajdować środki w odpowiedniej wysokości. Karta obciążeniowa jest podobna do karty kredytowej, ponieważ jej posiadacz wydaje pieniądze, których nie posiada na rachunku. Różnica polega na tym, że raz w miesiącu trzeba spłacić całe zadłużenie, a nie jego część. W przypadku niespłacenia karta może zostać zablokowana. Są też karty obciążeniowe niepowiązane z rachunkiem bankowym.
Karty kredytowe
Karta kredytowa nie jest związana z kontem osobistym. Bank wydając ją przyznaje limit, w ramach którego posiadacz karty może zawierać transakcje bezgotówkowe i pobierać gotówkę w bankomatach. W dniu rozliczenia, który ma miejsce raz w miesiącu, dług może być spłacony w całości lub tylko w części. Niespłacona kwota będzie stanowiła oprocentowany kredyt. Wysokość kredytowania - wysokość maksymalnego limitu jaki przyznaje bank - uzależniona jest od zarobków klienta. Transakcje bezgotówkowe (płatności w punktach handlowo-usługowych) są bezprowizyjne. Za pobranie gotówki z bankomatu na ogół się płaci. Może to być procent od pobranej sumy lub stała opłata.
Karty przedpłacone
Karta przepłacona nazywana jest również kartą wstępnie opłaconą lub elektroniczną portmonetką (ang. Electronic Purse). Można z niej korzystać tylko po uprzednim zasileniu. Działa jak karta telefoniczna lub miejska, z tą różnicą, że jej posiadacz sam decyduje jakiej wysokości kwotę na nią przelać. Karta przedpłacona nie jest powiązana z rachunkiem bankowym. Znakomicie sprawdza się przy płatnościach np. przez Internet.
Karty wirtualne
Karta wirtualna jest stosowana do płatności w sieci, zamówieniach telefonicznych i pocztowych. Aby z niej skorzystać, wystarczy załadować ją wybraną kwotą z własnego konta bankowego. Po dokonaniu transakcji karta wirtualna zostaje opróżniona, dzięki czemu nawet, gdy ktoś pozna jej numer, nie będzie mógł z niej skorzystać. Kartą wirtualną nie można płacić w zwykłym sklepie, ani wypłacić gotówki z bankomatu.
Karty lojalnościowe
Karty lojalnościowe wiążą ich posiadacza z bankiem lub inną instytucją systemem punktów premiowych przyznawanych za każdą transakcję. Karty takie są często wydawane we współpracy z firmami komercyjnymi (co-branded cards), np. siecią supermarketów, w której posiadacz karty może uzyskać specjalne zniżki, klubami (affinity cards) lub organizacjami społecznymi (charity cards).
Comperia.pl