Razem taniej, czyli połącz swoje zobowiązania w jedno

2012-05-17 14:29:13

Zaciągnięcie pożyczki gotówkowej, kredytu ratalnego czy karty kredytowej oznacza, że kredytobiorcę czeka comiesięczne spłacanie określonych rat. Wszystko jest dobrze, jeśli klient posiada wystarczające środki i potrafi efektywnie zarządzać swoim zadłużeniem. Jeśli jednak pojawią się problemy z terminowością spłat, warto zastanowić się nad przekonstruowaniem posiadanego portfela kredytowego. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest konsolidacja.

Konsolidacja polega na połączeniu wszystkich posiadanych kredytów w jedno zobowiązanie. Dzięki takiej operacji klient nie tylko może w lepszy sposób zapanować nad swoim zadłużeniem, ale także odciążyć swój domowy budżet. Kredyt konsolidacyjny jest bardzo łatwo dostępny - praktycznie każdy bank posiada w swojej ofercie tego typu rozwiązanie.

Dla kogo konsolidacja?

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą rat posiadanych zobowiązań. Dzięki swojej konstrukcji pozwala on obniżyć wysokość comiesięcznych zobowiązań. Klient, który zdecyduje się na konsolidację, będzie spłacał jedną niższą ratę kredytu zamiast kliku wcześniej posiadanych.

Jest to możliwe, ponieważ przy konsolidacji bank wydłuża okres kredytowania, a, jak wiadomo, im dłużej będziemy spłacać dane zobowiązanie, tym niższa będzie miesięczna rata. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie ma również i złe strony. Jedną z nich jest to, że dłuższy termin spłaty kredytu w praktyce oznacza wyższe całkowite koszty takiego zobowiązania.

Klienci często decydują się na konsolidację kredytów z wygody. Przy kilka różnych zobowiązaniach kłopotliwe jest pilnowanie terminów ich spłaty. Nie jest trudno w takiej sytuacji przeoczyć płatność którejś z rat. Dzięki konsolidacji, czyli połączeniu posiadanych kredytów w jeden, ten problem znika. Do uregulowania pozostaje już tylko jedna rata, której termin płatności ustala sam klient.

Rodzaje konsolidacji

Kredyty konsolidacyjne można podzielić na zabezpieczone i niezabezpieczone. Różnią się one od siebie głównie ceną oraz maksymalnym okresem kredytowania. Z punktu widzenia klienta lepszym rozwiązaniem jest pierwszy rodzaj.

Po pierwsze, dzięki zabezpieczeniu (z reguły nieruchomością) jest on niżej oprocentowany i można go zaciągnąć na dłuższy okres. Po drugie, taka pożyczka może być zaciągana na dużo wyższe kwoty - wartość posiadanej nieruchomości zazwyczaj jest dość znacząca.

Jeśli jednak nie posiadamy odpowiedniej nieruchomości lub nie chcemy jej obciążać hipotecznie, to pozostaje nam konsolidacja niezabezpieczona. Jej zaletą jest dużo mniej formalności , a wadą niezbyt długi maksymalny okres kredytowania (od 8 do 10 lat).

Konsolidacja zadłużenia to jeden ze sposobów na poprawienie swojej sytuacji finansowej. Dzięki niższej racie, w łatwy sposób można odciążyć swój domowy budżet. Warto jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny to normalne zobowiązanie, które, tak czy inaczej, kiedyś trzeba będzie spłacić. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam