Raport Comperia.pl: przegląd oferty bankowej dla firm z segmentu MSP

2011-11-14 13:36:03

Aktualna oferta banków skierowana do przedsiębiorstw z segmentu MSP z rocznym obrotem nieprzekraczającym 5 mln złotych jest bardzo różnorodna. Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl, po dokonaniu przeglądu tej oferty, stwierdzają: oprócz tradycyjnych rozwiązań finansowych można dostrzec także nowatorskie usprawnienia w zakresie obsługi bieżącej.

Pełne zestawienie obejmujące ogólne parametry kont dotyczące rachunków firmowych, limitów w koncie, kredytów inwestycyjnych oraz produktów oszczędnościowych 25 banków działających na terenie Polski dostępne jest tutaj. Poniżej komentarz do zestawienia.

Obecnie praktycznie każdy bank umożliwia swoim klientom internetowy dostęp do rachunków firmowych. Dodatkowo, część instytucji ma w ofercie atrakcyjne produkty oszczędnościowe, które niegdyś były zarezerwowane dla klienta detalicznego. Mowa tutaj o kontach oszczędnościowych, na których przedsiębiorstwa mogą lokować swoje nadwyżki finansowe, bez konieczności zamrażania ich na określony czas. W ofertach banków znaleźć można również krótkoterminowe lokaty, które, ze względu na czas ich trwania, stanowią doskonałe narzędzie do zarządzania bieżącą płynnością danej firmy.

Dodatkowo przedsiębiorcy mogą liczyć na bezpłatne prowadzenie rachunku firmowego. Jednak w tym przypadku sprawa nie jest już tak oczywista, gdyż część banków w zamian za odstąpienie od pobierania opłaty za konto, wymaga od klienta spełnienia określonych działań. Najczęściej jest to wymóg dokonywania pewnej liczby transakcji, bądź też konieczność generowania obrotu na konkretnym poziomie.

Kwota obrotu najczęściej zależy od banku i waha się w przedziale od 1 do nawet 40 tys. złotych miesięcznie. Ale i w tym względzie zdarzają się wyjątki: na rynku funkcjonują instytucje, które w ogóle nie pobierają opłaty z tytułu prowadzenia rachunku firmowego.

Zestawienie ofert dla przedsiębiorstw z segmentu MSP z rocznym obrotem nieprzekraczającym 5 mln PLN - absolutnie darmowe konto firmowe (bezwarunkowy brak opłat za prowadzenie konta)
 
Lp.
Bank
Konto
 
Opłata
Oprocentowanie
 
 
1
Getin Noble Bank
0 zł
0%
 
2
Multibank
0 zł
0%
 
3
Kredyt Bank
0 zł
0%
 
4
mBank
0 zł
0%
 
5
Bank Pocztowy
0 zł
0%
 
6
ING Bank Śląski
0 zł
0%
 
7
Meritum Bank ICB S.A.
0 zł
do 2,50%
 
8
Bank Millennium
0 zł
0%
 
9
BGŻ S.A.
0 zł
0%
 
10
Volkswagen Bank Polska S.A.
0 zł
0,10%
 
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Jeśli chodzi o oprocentowanie kredytów, to większość banków stosuje podobne metody ich naliczania. Najczęściej jest ono uzależnione od wysokości wybranej stawki rynkowej (WIBOR, LIBOR, EURIBOR) oraz marży banku, która w zależności od instytucji wynosi od 1 do 4,5 procent. O ile na tę pierwszą wartość klient nie ma większego wpływu, o tyle ta druga jest ustalana w drodze indywidualnych negocjacji.

Nieco inaczej jest z prowizją za udzielenie takich zobowiązań. Tu, w większości przypadków, klient musi liczyć się z tym, że zostanie ona naliczona. Jej wielkość waha się w przedziale od 0 do nawet 5 proc., przy czym średnio wynosi ona od 1 do 2 proc.

Podobne warunki czekają na klienta, który jest zainteresowany kredytem odnawialnym w rachunku bieżącym. Taki przedsiębiorca również musi się liczyć z pobraniem prowizji za udzielenie finansowania oraz uzależnieniem wysokości oprocentowania (średnio wynosi ono od 6 do nawet 16 proc.) takiego kredytu od rynkowych stóp procentowych i marży danego banku.

Jednak w tym przypadku można liczyć na zmniejszenie kosztów takiego zobowiązania, ponieważ każdorazowe zasilenie rachunku firmowego zmniejsza nasze saldo zadłużenia, zaś odsetki są naliczane tylko od wykorzystanej części kredytu.

Podsumowując, można stwierdzić, że segment MSP rozwija się bardzo dynamicznie. Rozwój ten nie uchodzi uwadze instytucji finansowych, które w większości dostrzegają w tym sektorze potencjalne źródło nowych klientów. Jest to pozytywna informacja, gdyż w rezultacie coraz silniejszej rywalizacji o klienta można spodziewać się rosnącej liczby atrakcyjnych ofert dla MSP.

Aby zapoznać się z pełnym zestawieniem obejmującym ogólne parametry kont dotyczącym rachunków firmowych, limitów w koncie, kredytów inwestycyjnych oraz produktów oszczędnościowych 25 banków działających na terenie Polski kliknij tutaj.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam