Kredyt samochodowy to najpopularniejszy sposób finansowania zakupu nowego, bądź używanego pojazdu. Środki na wymarzone auto uzyskać można zarówno w tradycyjnym, jak i motobanku. Ale jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze optymalnego produktu? Dobry kredyt samochodowy – Comperia.pl pomoże Ci go znaleźć.
Kredyt samochodowy to najpopularniejszy sposób sfinansowania zakupu pojazdu. Jego ewentualne substytuty takie jak pożyczki gotówkowe, hipoteczne lub karty kredytowe nie są produktami przeznaczonymi specjalnie na zakup środka lokomocji. W związku z tym, ich konstrukcja generuje zarówno wyższe koszty, jak i mniejsze bezpieczeństwo kredytu. Niemniej jednak, wybór dobrego kredytu samochodowego nie jest łatwy. Comperia.pl podpowiada, na co zwrócić uwagę.
Dobry kredyt samochodowy – oprocentowanie i prowizja
Oprocentowanie dobrego kredytu samochodowego w obecnej sytuacji rynkowej nie powinno przekraczać 12 – 15 procent w skali roku. Powyżej tego pułapu dostępne są już karty kredytowe, które pozwolą na skredytowanie zakupu pojazdu bez konieczności jego przewłaszczenia na rzecz banku, w ramach zabezpieczenia kredytu.
Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku prowizji. Dużo zależy od tego, czy samochód jest nowy, czy używany; ile ma lat oraz w jakim banku bierzemy kredyt. Motobanki oferują zwykle niższą prowizję przy zakupie auta wybranej marki. Jednak pomiędzy poszczególnymi salonami samochodowymi może występować różnica w wysokości prowizji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zatem odwiedzić co najmniej kilku pośredników.
Niemniej jednak, biorąc pod uwagę fakt, że maksymalna prowizja nie może przekroczyć 5 proc. oraz przeglądając najlepsze oferty na rynku, można stwierdzić, iż dobry kredyt samochodowy to taki, którego prowizja to maksymalnie 2 proc. wartości kredytu.
Jednak w ostatecznym rozrachunku oprocentowanie i prowizję należy rozptrywać łącznie. Wraz z kosztami ubezpieczenia pojazdu, składają się one na rzeczywiste oprocentowanie kredytu, które odzwierciedla całkowite koszty spłaty zobowiązania. Na naszej porównywarce istnieje możliwość porównania wszystkich produktów zgodnie z tym kryterium, wyliczanym w oparciu o ustawę o kredycie konsumenckim.
Dobry kredyt samochodowy – ubezpieczenie i zabezpieczenie kredytu
Jeżeli chodzi o ubezpieczenie samochodu, to coraz więcej banków przestaje go wymagać. W przypadku zabezpieczenia wyróżnić można natomiast 3 podstawowe formy zagwarantowania spłaty kredytu: zastaw rejestrowy, częściowe przewłaszczenie pojazdu na rzecz banku oraz cesja z praw polisy AC lub OC. O ile pierwszy z nich jest już przeżytkiem – ustanowienie i wykreślenie zastawu rejestrowego jest zarówno kosztowne jak i czasochłonne, o tyle częściowe przewłaszczenie oraz cesja praw z polisy AC bardzo często są stosowane łącznie. Jest to obecnie standardowy sposób zabezpieczenia przedmiotu umowy z bankiem.
Zatem dobry kredyt samochodowy to taki, który w pierwszej kolejności nie wymaga ustanawiania zastawu rejestrowego. Atutem jest także brak konieczności zakupu ubezpieczenia, które może znacząco podwyższyć całkowite koszty kredytu.
Dobry kredyt samochodowy na używane pojazdy
Wiele banków stawia ograniczenia dotyczące finansowania używanych samochodów. Warto zatem zwrócić na to uwagę w przypadku zakupu auta od poprzedniego właściciela. Generalnie - im starsze auto - tym wyższe koszty kredytu. Jego wartość z roku na rok spada, zatem przedmiot umowy, będący jednocześnie jej zabezpieczeniem, nie jest wystarczający do zabezpieczenia kredytu. Dobry kredyt samochodowy powinien pozwalać na skredytowanie samochodu, którego suma okresu kredytowania i wiek pojazdu wynosi co najmniej 12 lat.
Porównaj najlepsze kredyty samochodowe na pojazdy używane!
Podsumowując, wybór dobrego kredytu samochodowego nie jest łatwy. Pod uwagę, w zależności od sytuacji kredytobiorcy, należy wziąć wiele czynników. Najważniejsze z nich to naturalnie oprocentowanie i prowizja za udzielenie zobowiązania. Nie można jednak zapominać także o takich kwestiach jak zabezpieczenie pojazdu oraz, w przypadku aut używanych, maksymalny wiek samochodu.
A Twoim zdaniem jak wybrać dobry kredyt samochodowy? Podziel się swoją opinią na naszym forum!
Comperia.pl