Opłata za przewalutowanie może pojawić się w trakcie spłaty kredytu hipotecznego, kiedy zdecydujemy się zmienić walutę spłacanego kredytu.
Kredytobiorcy często emocjonalnie reagują na zmiany kursu waluty, w której spłacają kredyt czy na podwyżki stóp procentowych, obowiązujących dla danej waluty. Od razu rozważają zamianę zadłużenia na walutę – w ich mniemaniu – bezpieczniejszą. Do takiej operacji należy podchodzić jednak bardzo ostrożnie i dokładnie skalkulować jej opłacalność. Wzmocnienie się danej waluty wobec złotego, a w konsekwencji wzrost rat kredytu spłacanego w tej walucie, może mieć charakter przejściowy i w dłuższym okresie może się zamortyzować.
Ponadto zmiana kredytu złotowego na walutowy wiązać się będzie z poniesieniem kosztu tzw. spreadu walutowego. W części banków zapłacimy dodatkowo prowizję za przewalutowanie. Stawka prowizji zależeć będzie od tego, z jakiej waluty na jaką kredyt zamieniamy.
Zdecydowana większość banków nie pobiera opłaty, jeżeli kredyt postanowimy przewalutować z waluty obcej (franka szwajcarskiego, euro czy dolara) na złote. Część banków zrezygnowała też z prowizji za przewalutowanie w drugą stronę, czyli ze złotych na waluty obce.
Comperia.pl