Podziel się podatkiem

2012-02-07 13:05:53

Jeszcze 3 miesiące pozostały płatnikom PIT na złożenie deklaracji PIT na 2011 rok w swoich Urzędach Skarbowych. Warto podczas wypełniania dokumentu pamiętać, że 1 proc. należnego podatku można przekazać organizacjom pożytku publicznego.

Z możliwości przekazania 1 proc. podatku mogą skorzystać m.in. podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (choć nie tylko). Jak wybrać organizację, którą chce się wspomóc symbolicznym procentem swojego podatku? Wykaz ich wszystkich jest notowany choćby na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz w bazach organizacji pozarządowych NGO.

Uwaga - jeśli od dawna przekazywano 1 proc. podatku tej samej organizacji, zawsze warto sprawdzić, czy w tym roku także znalazła się w wykazie Ministerstwa. Jeśli jest ona tam nienotowana (bo np. została zlikwidowana, upadła albo nie dopełniła obowiązków sprawozdawczych), nie będzie można przekazać jej 1 proc. podatku. Co prawda po uzupełnieniu odpowiednich rubryk danymi organizacji, której w zestawieniu w tym roku akurat nie ma nie jest wielkim problemem, bo Urząd Skarbowy powinien po prostu poprosić o korektę zeznania, ale zawsze warto upewnić się wcześniej niż denerwować się korespondencją od Urzędu Skarbowego.

Sam proces przekazania środków nie jest trudny. W rubryce „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” zeznania podatkowego należy wpisać nazwę organizacji oraz jej numer KRS, czyli numer pod którym widnieje ona w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ten numer także znaleźć można w bazach organizacji pożytku publicznego. Co więcej, w rubryce „Informacje uzupełniające” można uszczegółowić, na jaki cel dokładnie organizacja powinna zgodnie z życzeniem podatnika przeznaczyć środki (np. leczenie konkretnego dziecka będącego pod opieką fundacji). Należy podać także oczywiście kwotę, którą chce się organizacji przekazać, ale nie może ona przekraczać 1 proc. należnego podatku. 1 proc. podatku można przekazać tylko jednej organizacji, nie można tej kwoty rozbić na kilka instytucji.

Także do wyboru podatnika jest pozostawione, czy wyrazi on zgodę, aby jego dane osobowe czy wysokość przekazanych środków była dla organizacji jawna. Wówczas z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że organizacja odwdzięczy się podziękowaniami czy nawet drobnym podarunkiem.

Sam przelew 1 proc. podatku zostanie dokonany już przez Urząd Skarbowy. Na konto organizacji pożytku publicznego którą wybrał podatnik jego środki (pomniejszone o koszt przelewu) dotrą do końca lipca.

Wśród organizacji czekających na 1 proc. podatku Polaków znaleźć można instytucje charytatywne, działające na rzecz dzieci, emerytów, uzależnionych, samotnych, bezrobotnych, nastawione na oświatę, kulturę, ekologię, sport, ochronę praw różnych grup, pomoc zwierzętom itd. Każdy z pewnością znajdzie choć jedną organizację czy osobę, której chciałby pomóc. Warto więc skorzystać z możliwości odpisu 1 proc. podatku. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl