Jeżeli bank zdecydował o przyznaniu kredytu, wnioskodawca otrzymuje do podpisania umowę. Warto poprosić o jej projekt wcześniej, by móc dokładnie przeanalizować jego treść.
Nie powinno się czytać treści umowy tuż przed jej podpisaniem. Należy sprawdzić czy nie zawiera ona żadnych nie akceptowalnych warunków, a wszystkie niezrozumiałe zapisy trzeba wyjaśnić.
Samo podpisanie umowy nie równa się jeszcze wypłacie kredytu. Po pierwsze, zarówno bank, jak i klient, mogą odstąpić od umowy bez podania przyczyny oraz bez konsekwencji pieniężnych i prawnych. Po drugie, uruchomienie kredytu jest możliwe dopiero po spełnieniu określonych w umowie warunków (z reguły mają one charakter standardowy dla danego typu kredytu – warto zapytać o nie wcześniej swojego doradcę). W szczególności, w przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym, uruchomienie następuje po podpisaniu aktu notarialnego. Bank wypłaca kredyt najczęściej w ciągu pięciu dni od spełnienia warunków określonych w umowie.
Uwaga! Nie wszystkie kwestie, dotyczące kredytu hipotecznego, zapisane są w umowie kredytowej. Niektóre aspekty zawarte są w regulaminach. Zanim podpiszemy umowę, upewnijmy się, co bank może zmienić bez pytania nas o zdanie, a więc bez ingerencji w treść umowy kredytowej.
Comperia.pl