Prowadzisz firmę i Twoje dochody wahają się? A może pracujesz na tzw. umowy śmieciowe? Banki nie odmawiają takim osobom jak Ty kredytów mieszkaniowych, o ile oczywiście spełnione zostaną pewne warunki. Jakie - o tym poniżej.
O kredyt hipoteczny ubiega się osoba, która nie ma stałej umowy o pracę, a jedynie kolejne zlecenia, albo osoba, która prowadzi własną firmę i jej dochody są nieregularne - ale są. Czy bank udzieli im kredytu? Comperia.pl zapytała o to kilkanaście banków w Polsce. Każdy z nich stwierdza, że jest w stanie kredytować takiego klienta. Wszystkie banki dodają, że podobnie będą traktować zarówno dotychczasowych, jak i nowych klientów. Niektóre oczywiście zauważyły, że w przypadku dotychczasowych klientów, bank posiada więcej informacji nt. klienta, które są wykorzystywane do oceny ryzyka transakcji.
Ewentualnie, dla klientów prowadzących firmy, posiadających rachunek firmowy w banku-kredytodawcy, dopuszcza się możliwość nieprzedkładania zaświadczeń z ZUS i US.
Chociaż żaden z zapytanych przez Comperia.pl banków kategorycznie nie stwierdził, że nie udzieli kredytu osobie z tzw. „umową śmieciową” albo prowadzącej własną firmę, z wahającymi się dochodami (o ile oczywiście spełnią one warunki banku), to jednak w świetle coraz bardziej restrykcyjnej polityki kredytowej banków, należy oczekiwać trudnej przeprawy po kredyt.
Sprawdź w jaki sposób konkretne banki ocenią zdolność kredytową w podanej sytuacji.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o ocenie zdolności kredytowej?
Każdy bank ma swoje sposoby liczenia zdolności kredytowej, swoje wzory, swoje priorytety jeśli chodzi o wiarygodność finansową klientów. To wpływa na fakt, że w jednym banku można otrzymać odpowiedź odmowną na wniosek kredytowy, ale w drugim już nie, więc nie warto zbyt szybko się zrażać.
Generalnie bankom zależy nie tylko na jak najwyższym dochodzie kredytobiorców, ale przede wszystkim na jego względnej stałości. Zobowiązanie będzie wszak spłacane pewnie przynajmniej przez kilkanaście lat. Przemożne znaczenie ma historia kredytowa klienta. Dane w Biurze Informacji Kredytowej o nieterminowości spłat kredytów mogą negatywnie wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej klienta, w ekstremalnych przypadkach przekreślając szanse na kredyt. Z drugiej strony pozytywna historia kredytowa w BIK (czyli udokumentowane rzetelne regulowanie swoich rat kredytowych) przemawia na rzecz klienta, czasem pomagając nawet w uzyskaniu bardziej preferencyjnych warunków.
Poza tymi kluczowymi kwestiami, na decyzję banku składa się mnóstwo „drugoplanowych” czynników. Oceniając zdolność kredytową banki są w stanie brać pod uwagę nawet niektóre z takich faktorów jak: płeć, wiek, stan cywilny, liczba i wiek dzieci, wykształcenie, kondycję finansową pracodawcy itp. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl