Na sierpniowe wahania średniego poziomu marż hipotecznych miały wpływ przede wszystkim zmiany cen kredytów w banku BPH, DnB NORD, Deutsche Banku oraz Polbanku.
Poziom średnich marż kredytów hipotecznych udzielanych w złotych polskich oraz dolarach amerykańskich w przypadku ofert standardowych pozostał na niezmienionym poziomie . Kolejny miesiąc z rzędu wynoszą one średnio odpowiednio 2,85 proc. i 6,21 proc.
Nieco obniżyła się średnia marża kredytów frankowych. Zanotowaliśmy tu spadek średniej o 0,12 pkt. proc. co ostatecznie ukształtowało ją na poziomie 5,55 proc. W okresie ostatnich czterech tygodni podwyższyła się natomiast średnia marża kredytów udzielanych w europejskiej walucie. Średni koszt finansowania wzrósł o 0,10 pkt. proc. i wynosi obecnie 3,88 proc. Marże w tych walutach zmieniał Bank BPH (obniżył marże kredytów denominowanych do franka szwajcarskiego o 0,60 pkt. proc. oraz podwyższył marże kredytów udzielanych w euro o 0,70 pkt. proc.).
W przypadku ofert pakietowych, tj. takich, gdzie oprócz samego kredytu klient decyduje się na dodatkowy produkt, np.: kartę kredytową, rachunek bankowy itp., średnie poziomy marż hipotecznych trzech walut w ostatnim miesiącu obniżyły się. Podobnie jak w przypadku ofert standardowych, tak i w przypadku ofert specjalnych, żaden z banków nie dokonał obniżki marż kredytów denominowanych do dolara amerykańskiego. Średnia „promocyjna” marża dla tej waluty wynosi 3,70 proc.
Średni koszt finansowania w frankach w ofertach cross- sellingowych wyniósł w ostatnim czasie 3,44 proc. Najniższe marże w ramach ofert pakietowych banki pobiorą od kredytów udzielanych w euro ( średnio 2,57 proc.) oraz złotych polskich (średnio 1,93 proc.).
W sierpniu jeszcze niższe stawki promocyjnych marż wprowadził m.in. Bank DnB NORD, w którym osoby składające wniosek o złotówkowy kredyt hipoteczny w ramach oferty specjalnej mogą liczyć na marżę w wysokości 1,7 proc. (dla kredytów z przedziału 300 – 500 tys. zł) oraz 1,4 proc. (dla kredytów powyżej 500 tys. zł) w całym okresie kredytowania, niezależne od wysokości wkładu własnego. Również Deutsche Bank PBC wprowadził nową, uproszczoną siatkę marż dla kredytów mieszkaniowych. Obniżył on stawki marż zarówno dla kredytów złotowych, jak i denominowanych do euro. Polbank natomiast zwiększył o kolejne 0,5 pkt. proc. obniżkę marży dla klientów, którzy zdecydują się na regularne przelewanie wynagrodzenia na swój rachunek w tym banku.
W miesiącu wrześniu będzie można prawdopodobnie liczyć na kolejne promocje cenowe (takie zmiany wprowadził już ING, która dla kredytów powyżej 700 tys. zł oferuje marżę nawet poniżej 1 procenta!). Banki skupiają się w ostatnim czasie głównie na promowaniu kredytów udzielanych w złotych oraz euro. Te, które jeszcze nie zastosowały się do obecnych trendów będą musiały pójść w ślady konkurencji i obniżać marże.
Natalia Czaplewska
analityk porównywarki finansowej Comperia.pl