Dołączane są niemal do każdego rachunku osobistego, często są wydawane podczas zaciągania kredytów gotówkowych, mogą być wykorzystywane jako prezent dla naszych bliskich… Mowa oczywiście o kartach płatniczych. Czym się charakteryzują takie produkty i jakie są ich podstawowe rodzaje? Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła nieco przybliżyć ten temat.
Karta płatnicza, jak sama nazwa, wskazuje służy do „płacenia”. Nie ma przy tym znaczenia, czy owa transakcja jest przeprowadzana w sklepie, w restauracji, czy jakimś innym punkcie usługowym. Można powiedzieć, że instrument ten jest niejako substytutem zwykłej gotówki - w świetle dynamicznego rozwoju rynku finansowego za jego pomocą jest przeprowadzana coraz większa liczba operacji.
Na rynku funkcjonuje wiele rodzajów kart płatniczych. Różnią się one między sobą między innymi sposobem autoryzacji transakcji (PIN lub podpis), metodą zabezpieczenia (chip lub pasek magnetyczny) oraz dołączanymi funkcjonalnościami np. oferują płatności zbliżeniowe. Jednak, bez względu na opisane wcześniej parametry, karty płatnicze dzielą się na kredytowe, debetowe i przedpłacone.
Karty kredytowe - ich wydanie łączy się z przyznaniem klientowi przez bank odpowiedniego limitu kredytowego. Każde dokonanie transakcji przy użyciu takiej karty wiąże się z powstaniem zadłużenia. Tym samym karta taka swoją budową przypomina debet w koncie. Po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego (zazwyczaj raz w miesiącu), klient otrzymuje wyciąg z listą przeprowadzonych przez siebie transakcji oraz saldo swojego zadłużenia wraz z minimalną kwotą do spłaty.
Karty debetowe - instrumenty tego typu są nierozłącznie związane z rachunkami oszczędnościowo-rozliczeniowymi. Dzięki takim kartom klient może swobodnie korzystać z pieniędzy zgromadzonych na swoim koncie. Przy ich użyciu może on dokonywać transakcji nie tylko w sklepach i punktach handlowo-usługowych, ale także wypłacać gotówkę z bankomatu.
Oczywiście, musi wiedzieć, że wszystkie przeprowadzane operacje może wykonać tylko do wysokości salda dostępnego na rachunku (no chyba, że posiada w swoim banku możliwość zaciągnięcia debetu lub ma podpisaną umowę o kredy odnawialny).
Karty przedpłacone - należą do grupy najmniej popularnych kart oferowanych przez banki. Swoją konstrukcją przypominają nieco telefon na kartę, gdyż, aby móc korzystać z takiego plastiku, najpierw trzeba je zasilić odpowiednią kwotą. Dużą zaletą tych instrumentów jest to, że zazwyczaj są one oferowane na okaziciela. Dzięki temu mogą stanowić doskonały prezent dla naszych bliskich lub też mogą być wykorzystane jako forma nagradzania najlepszych pracowników (premia, czy też jeszcze czasem spotykana 13 pensja).
Karty płatnicze zdobywają coraz większą popularność. Liczba miejsc, w których można z nich korzystać, stale rośnie. Trzeba także wspomnieć, że instytucje oferujące takie instrumenty dbają o ich ciągły rozwój. I nie mowa tutaj tylko o zwiększaniu ich bezpieczeństwa, ale także o dodatkowych funkcjonalnościach i usługach.
Tymi najczęściej spotykanymi są chociażby płatności zbliżeniowe, wyświetlanie stanu konta na awersie karty, czy też usługi typu cashback i moneyback. Dzięki takim zabiegom klienci otrzymują produkty niemal szyte na miarę. Pozostaje tylko pytanie: czy wszyscy potrafią z nich efektywnie korzystać?
Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl