Do korzystania z usług bankowych potrzebne jest konto. W Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych takim kontem jest Indywidualny Rejestr. Założenie go nie jest ani skomplikowane, ani czasochłonne, ale nie oznacza to, że zawsze uda się wszystko załatwić szybko i sprawnie. Trzeba trochę cierpliwości.
Dystrybutor jednostek
Rejestr można otworzyć w okienku bankowym, bezpośrednio w TFI lub u tzw. dystrybutora jednostek inwestycyjnych. Niektóre towarzystwa umożliwiają wydrukowanie potrzebnych dokumentów ze swoich stron internetowych i przesłanie pocztą. To jednak rzadkość. Na ogół trzeba zrobić to osobiście. Najlepiej więc wybrać sobie dystrybutora wybranego TFI ze stron internetowych towarzystwa. Można też odpowiednią informację uzyskać dzwoniąc pod numer infolinii. Warto to zrobić, ponieważ zdarza się na przykład, że nie we wszystkich placówkach jest możliwe podpisanie umowy o składanie zleceń przez Internet.
Otwarcie rejestru
Do założenia rejestru potrzebny jest tylko dokument tożsamości i dane osobistego rachunku bankowego. Niektóre towarzystwa mogą wymagać również podania numeru NIP i PESEL. Odpowiedni formularz otwarcia przygotuje pracownik biura. Cała operacja nie powinna zabrać więcej niż 10 minut. Po otwarciu rejestru towarzystwo przesyła na podany adres numer uczestnika i osobom chętnym do obsługi rachunku przez Internet ‒ PIN. To niestety może potrwać nawet dwa tygodnie.
Klienci, którzy chcą otworzyć rejestr wspólnie z małżonkiem (Wspólny Rejestr Małżeński) muszą podpisać osobne umowy. W takim przypadku do wybranej placówki trzeba się udać wspólnie.
Numer uczestnika
Numerem uczestnika trzeba się posługiwać przy składaniu wszystkich zleceń zarówno osobiście, jak i przez telefon.
W niektórych TFI zdarza się, że uzyskanie PIN-u to dopiero początek starań o obsługę rachunku w sieci. Aby go aktywować, trzeba z odpowiednich stron internetowych wydrukować oświadczenie, wypełnić je, podpisać i wysłać pocztą. A to znowu trwa.
Niecierpliwi muszą więc nastawić się na czasowe składanie zleceń przez telefon.
Kolejne wpłaty
Posiadając numer uczestnika można już kupować jednostki uczestnictwa. Wystarczy przelew na rachunek bankowy wybranego funduszu (każdy fundusz, nawet w tym samym TFI, ma innych rachunek). W tytule wpłaty trzeba podać: numer uczestnika, nazwisko i dyspozycję, czyli kupno jednostek.
Comperia.pl