Wakacje za granicą, wyjazd służbowy, czy choćby spłata raty kredytu walutowego to tylko wybrane sytuacje, w których niezbędny jest zakup walut obcych. O ile sama operacja nie należy do zbyt skomplikowanych , o tyle znalezienie miejsca, gdzie jej wykonanie będzie najbardziej opłacalne może przysporzyć już nieco problemów. Aby nieco ułatwić tą sprawę, porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła wskazać miejsca, w których najlepiej dokonać takiej transakcji.
Parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wymiany złotówek na waluty jest kurs walutowy, czyli cena danej waluty wyrażonej w jednostce waluty krajowej. Im jest ona niższa, tym mniejsze koszty całej operacji ponosi klient.
Weźmy na przykład osobę, która chce kupić 100 franków szwajcarskich. Dziś kosztowałoby ją to około 343 złotych (średni kurs CHF/PLN wg NBP z dnia 23.09.2013r. wynosił 3,43 zł), ale jeszcze przed niespełna miesiącem za tą samą ilość jednostek CHF trzeba było zapłacić 348 złotych (średni kurs CHF/PLN wg NBP z dnia 29.08.2013r. wynosił 3,48 zł). Do tego trzeba dodać, że w kursy sprzedaży walut różnią się między sobą w zależności od miejsca, w którym przeprowadzamy transakcje.
Gdzie po walutę?
Kantory to jedne z najstarszych podmiotów umożliwiających swobodną wymianę walut. Największy rozkwit przeżywały w latach tzw. transformacji polskiej gospodarki, ale nadal stanowią istotny element krajowego rynku finansowego. Główną zaletą kantorów jest to, że można tam kupić praktycznie wszystkie najważniejsze waluty obce, a i kursy w nich obowiązujące wyglądają stosunkowo atrakcyjnie.
Kantor internetowy to niejako rozwinięcie działalności „tradycyjnych” kantorów. Umożliwia szybkie i bezpieczne kupno waluty, a dodatkową zaletą jest to, że klient nie musi już samodzielnie udawać się do placówki, aby dokonać transakcji. Wystarczy tylko, że się zaloguje na swój profil i całą operacją wykona całkowicie online – w ten sposób znacznie oszczędza swój czas. Najważniejsze jednak jest to, że kursy stosowane w kantorach internetowych należą do jednych z najlepszych na rynku.
Waluty można również wymieniać w bankach. Niestety, porównując ze sobą bankowe kursy sprzedaży walut z tymi obowiązującymi na rynku (kantory, platformy internetowe) to wypadają one co najmniej słabo. Oczywiście, zdarzają się od tej reguły pewne wyjątki, niemniej jednak zanim zdecydujemy się na zakup euro, czy franka w swoim banku porównajmy ich ceny z rynkowymi.
Kilka miesięcy temu sieć bankomatów EURONET wprowadziła możliwość wypłaty euro dla klientów korzystających z kart płatniczych wydanych do rachunków prowadzonych w PLN. Wystarczy tylko, że klient włoży swoją kartę do takiego bankomatu, zaakceptuje kurs wymiany EUR/PLN, a „maszyna” sama przeliczy odpowiednią kwotę, obciąży konto klienta i wypłaci walutę. Jest to dość atrakcyjna oferta dla osób, którym zależy na szybkim zakupie wspólnej waluty.
Szybka wymiana walut już dawno nie była tak prosta. Osoba zainteresowana kupnem euro, czy dolara amerykańskiego ma wiele różnych możliwości, aby zrealizować taką transakcję. Do wyboru ma bank, kantor, czy też chociażby platformę internetową. Ważne jest jednak, żeby przed przeprowadzaniem całej operacji sprawdzić kurs sprzedaży wybranej waluty, gdyż, w zależności od miejsca transakcji, może się on znacznie różnić.
Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl