Reklama

Artykuł

Obraz wprowadzający do artykułu

Ostatni dzwonek... przed pierwszym dzwonkiem

kredyty gotówkowe

Koniec wakacji to powód do zmartwienia nie tylko dla uczniów. Również ich rodzice, jak co roku, aby zaopatrzyć swoje pociechy w podręczniki, zeszyty, przybory szkolne, czy dla zapewnienia zajęć pozalekcyjnych, będą musieli sięgnąć głęboko do kieszeni. Jeśli nie znajdą jednak tam wystarczających funduszy, z pomocą już teraz przychodzą im banki .

 
Na rynku nie trudno o oferty kredytowe skierowane specjalnie do rodziców dzieci idących do szkoły. Na przykład mBank proponuje „Gotówkę na mały procent” (8,59 proc. w skali roku, zarówno dla nowych jak i dla dotychczasowych klientów) oraz „Ekspresową gotówką bez prowizji” (bez prowizji, dla klientów z otwartą umowę produktową). Pekao SA kusi „Pożyczką Ekspresową” (do końca sierpnia bez prowizji). PKO BP już na początku sierpnia wypuścił kredyt na 6,99 proc.Do 7 września trwa promocja kredytu gotówkowego w Allianz Banku (oprocentowanie od 11,90 proc.).
 
Każdą „promocję” warto jednak precyzyjnie przeanalizować. Dla przykładu wspomniany już PKO BP do, owszem, bardzo preferencyjnego oprocentowania, dolicza opłaty, m.in. za ubezpieczenie i prowizję. W efekcie kredyt może stać się dość uciążliwy, bo w tym wariancie rzeczywiste oprocentowanie oscyluje wokół 30 proc. Dokładne parametry oferty zależą od wielu czynników (od tego czy mamy w banku konto, od pożyczanej kwoty, długości okresu spłaty, naszej zdolności kredytowej, zarobków itd.). Kompromisowo udało się nam jednak wyłonić najlepsze pożyczki w kwocie 2 tys. zł przewidziane do spłaty w ciągu 12 miesięcy. Liderzy to: Getin Noble Bank, Invest Bank, Polbank, Allianz Bank i ING Bank Śląski.
 
 
 
Rata
Prowizja
Oprocentowanie rzeczywiste
Kredyt konsumpcyjny w Getin Noble Bank
179,58 zł
3 proc.
14,94 proc.
Kredyt gotówkowy (bez ubezpieczenia)
w Invest-Banku
182,84 zł
0,5 proc.
18,92 proc.
Kredyt na Miarę Korzystny w Polbanku
182,93 zł
3 proc.
19,03 proc.
Kredyt gotówkowy Allianz w Allianz Banku
183,13 zł
1,5 proc.
19,28 proc.
Pożyczka pieniężna (bez ubezpieczenia)
w ING Banku Śląskim
183,51 zł
3 proc.
19,75 proc.
                       Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Alternatywą dla kredytu gotówkowego dla relatywnie niewielkiej kwoty 1-2 tysięcy będzie z pewnością debet na koncie. Jest to wszak kredyt odnawialny i elastyczny, który stosunkowo łatwo otrzymać. Odsetki od debetu to zazwyczaj kilkanaście proc. w skali roku. Pamiętajmy jednak, że płacimy je tylko za okres realnego wykorzystania debetu, a wpłaty na konto automatycznie spłacają zadłużenie. Jednak nie wszystkie banki oferują debet na rachunku – zabrakło go np. w Eurobanku. Większość banków jednak, bo sprawdzeniu naszej zdolności kredytowej daje jego możliwość – często jest on tym wyższy, im dłużej danemu bankowi jesteśmy wierni.
 
Aby zaspokoić wrześniową lawinę wydatków, warto zastanowić się również nad wykorzystaniem karty kredytowej. Okres bezodsetkowy w zależności od banku trwa od 51 (BPS i BGŻ) do 61 dni (BNP Paribas). Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych najczęściej wynosi od 19,5 proc. do 20 proc., choć bywają też i oferty proponujące nawet 12 proc. - wszystko zależy od rodzaju karty. Limit wydatków na pewno nie będzie kłopotem – tylko pojedyncze i „wyjątkowe” karty (m.in. dla studentów) proponują limit niższy niż 5 tys. zł.
 
                                   Karty kredytowe z najniższym oprocentowaniem
   (* - oznacza, że pod pewnymi warunkami opłata może zostać zwrócona na rachunek karty):
 
Oprocentowanie
Koszt wydania karty
Roczny koszt użytkowania karty
Okres bezodsetkowy
Nordea Aspiracje Standard
12,5 proc.
60,00 zł
50,00 zł
54 dni
BOŚ VISA Gold
12,5 proc.
150,00 zł
150,00 zł*
55 dni
BPH Komfort
14 proc.
190,00 zł*
190,00 zł
54 dni
BOŚ VISA Classic
14,5 proc.
90,00 zł
90,00 zł*
55 dni
Multibank Visa Platinum Credit
14,9 proc.
500,00 zł*
500,00 zł*
54 dni
   Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
  
 
Warto zainteresować się promocją „Płać kartą, bo warto”, którą wraz ze swymi partnerami prowadzi bank Pekao SA. Płacąc którąkolwiek z kart Pekao klient w niektórych sklepach lub szkołach językowych może liczyć na rabat.
 
Z myślą o najuboższych lub tych, których dotknęła jakaś specjalna sytuacja życiowa, np. niepełnosprawność, należy wspomnieć także o rządowym programie „Wyprawka szkolna 2010/2011”. Po złożeniu u dyrektora szkoły wniosku, zaświadczenia o wysokości dochodów i ewentualnego uzasadnienia, zwraca on rodzicom koszt zakupu podręczników (do odpowiedniej kwoty).
 
Podsumowując, jest kilka sposobów na poradzenie sobie z wrześniowym natłokiem koniecznych wydatków. Dużo zależy od naszych możliwości finansowych (teraźniejszych i przyszłych) czy narzędzi, jakimi możemy operować (np. czy w ogóle mamy kartę kredytową). Jednak rozsądniejsze w przypadku wyprawki szkolnej wydaje się skorzystanie właśnie z karty bądź debetu na koncie niż zaciągnięcie kredytu. Warto więc usiąść, przemyśleć, odrobić zadanie domowe ze sposobu sfinansowania potrzeb szkolnych naszych dzieci. Wtedy na pewno znajdziemy najlepsze rozwiązanie i wybrniemy z problemu. Podręcznikowo.
 
 
Comperia.pl

Reklama