Obligacje Skarbu Państwa. Jak można nimi handlować?

2011-02-24 10:01:46

Kupiłeś Obligacje Skarbu Państwa? Chcesz je spieniężyć, ale do terminu wykupu pozostało jeszcze sporo czasu? Podpowiemy, jak nimi handlować.

Sprawdź teraz lokaty bankowe, na których zarobisz najwięcej!

Najpierw krótkie wyjaśnienie. Na rynku funkcjonują dwa podstawowe rodzaje obligacji: oszczędnościowe i rynkowe. Do tych pierwszych zaliczamy obligacje dwu- , cztero- oraz dziesięcioletnie. Są one sprzedawane każdego dnia po stałej cenie zgodnej z ich nominałem, np. 100 zł, natomiast rynkowe po ulegającej zmianie dziennej cenie sprzedaży. Obligacje oszczędnościowe nie są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Klient może wycofać się z inwestycji, składając dyspozycję przedterminowego wykupu lub zbyć je innej osobie fizyczne.
Obligacjami rynkowymi są obligacje trzyletnie. Są notowane na giełdzie, gdzie można dokonać ich zakupu i sprzedaży. Obligacje rynkowe nie podlegają przedterminowemu wykupowi.

Inną różnicą jest krąg nabywców. Obligacje oszczędnościowe (zwykle Obligacje Skarbu Państwa) mogą nabywać osoby fizyczne, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe oraz fundacje wpisane do rejestru sądowego. Obligacje rynkowe mogą nabywać osoby fizyczne tj. rezydenci i nierezydenci, osoby prawne, spółki nie posiadające osobowości prawnej, z wyłączeniem instytucji finansowych.

Poprzez Giełdę Papierów Wartościowych można kupić też obligacje hurtowe. Mogą być nominowane w złotówkach, ale także w innych walutach takich jak euro bądź dolar. Najczęściej ich wartość nominalna wynosi, w przypadku obligacji nominowanych w złotych,1000 zł.

Obligacjami takimi handluje się na giełdzie, więc są one dostępne także dla inwestorów indywidualnych. Muszą oni jednak mieć rachunek maklerski. Są to najczęściej obligacje długoterminowe dziesięcio-, dwudziesto- a nawet trzydziestoletnie, o stałym lub zmiennym oprocentowaniu, które szczegółowo opisuje się w listach emisyjnych. Obligacje takie warto kupować wtedy kiedy spodziewamy się znacznych obniżek stóp procentowych. Wówczas ceny tych obligacji rosną i oprócz należnych odsetek można zarobić także na wzroście ich ceny.

Catalyst i handel obligacjami

W Warszawie do handlu obligacjami jest przeznaczony rynek Catalyst. Oprócz obligacji skarbowych można tam też handlować obligacjami korporacyjnymi, spółdzielczymi, komunalnymi i listami zastawnymi.

 


Niestety nie jest to rynek bardzo płynny. Handlując obligacjami na rynku wtórnym można często zarobić na nich więcej niż po prostu wykupując nową emisję, np. w PKO. Jest też więcej możliwości zarobku. W wariancie standardowym można kupić obligacje o wartości np. 1000 złotych i czekać do momentu wykupu, zgarniając odsetki. Można też kupić obligacje taniej niż ich wartość nominalna (nietrudno znaleźć takie na rynku), trzymać do chwili wykupu lub poczekać aż ich cena wzrośnie i od razu sprzedać.

Kurs w procentach, a nie w PLN

Na rynku obligacji, kursy podawane są nie w złotówkach a w procentach. Wszystko dlatego, że nominały obligacji są różne a to pomaga porównywać ich wartość. Dlaczego więc znaczna liczba osób wciąż kupuje obligacje skarbowe bezpośrednio w banku? Przede wszystkim dlatego, że traktują obligacje jako bezpieczny produkt oszczędnościowy i nie zakładają, że będą musieli je spieniężyć przed terminem wykupu. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że kupując w banku nie płacimy żadnej prowizji. Handlując obligacjami skarbowymi na rynku catalyst, za pośrednictwem swojego rachunku maklerskiego zapłacimy prowizję.


Szymon Ostrowski
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam