Trwający cykl obniżek stóp procentowych co prawda nie zachęca do oszczędzania, jednak trzymanie pieniędzy w banku wciąż jest korzystniejsze niż przechowywanie ich w domowej skarbonce. Jeśli nie chcemy zamrażać środków na lokacie, warto pomyśleć o założeniu konta oszczędnościowego.
Oferta kont oszczędnościowych na polskim rynku jest bardzo bogata – proponuje je większość banków. Ponieważ obecnie w prawie każdym przypadku rachunki oszczędnościowe mogą zostać założone online lub telefonicznie, prowadzone są bezpłatnie, i oferują możliwość przynajmniej jednej wypłaty w miesiącu bez opłat, bankom ciężko jest wyróżnić się wśród konkurencji. Dlatego co rusz pojawiają się różnego typu promocje i nowe produkty.
Więcej procentów
Oprocentowanie kont oszczędnościowych zawiera się obecnie w przedziale od ok. 1 proc. do ok. 4 proc. Na tym tle wybija się produkt Deutsche Banku – db Konto Oszczędnościowe 24h z dzienną kapitalizacją odsetek, którego promocyjne oprocentowanie to aż 6 proc. w skali roku. Jest ono jednak dostępne jedynie dla kwot do 10 000 zł, zgromadzonych na rachunku oszczędnościowym, otwartym w pakiecie z Kontem Osobistym db NET po 1 grudnia 2011 r.
W świetle ostatnich decyzji RPP interesująco wygląda promocja Konta Oszczędnościowego w Meritum Banku. Posiadacze tego rachunku mają pewność, że do końca roku 2013 bank nie obniży oprocentowania poniżej stawki 4 proc. Obecnie jest to 4,1 proc.
Inną promocję oferuje ING Bank Śląski. Nowi klienci, którzy zdecydują się na założenie złotówkowego rachunku oszczędnościowego w tym banku, przez pierwsze cztery miesiące mogą liczyć na podwyższone do 3,5 procent oprocentowanie środków. Promocja obejmuje kwoty nie przekraczające 100 000 zł.
Więcej możliwości
Wśród ciekawych rozwiązań dla klientów korzystających z kont oszczędnościowych warto wspomnieć o produkcie banku Millennium. Konto Oszczędnościowe Twój Cel, nie dość, że przez kolejne 3 miesiące jest naprawdę korzystnie oprocentowane (3 proc. w skali roku), pozwala na oszczędzanie z myślą o konkretnym przeznaczeniu przyszłych środków. Sama idea nie jest może nowatorska, bank rozwija ją jednak w atrakcyjny sposób – umożliwiając korzystanie z kalkulatorów i statystyk, dzięki którym łatwo sprawdzić ile z planowanej kwoty udało się już osiągnąć, a ile wciąż jest do zebrania.
Coraz więcej banków proponuje również możliwość regularnego odkładania drobnych sum, poprzez zaokrąglanie płatności kartą lub doliczanie do nich wybranej procentowej części i przelewanie różnicy na rachunki oszczędnościowe. Takie rozwiązanie ma w swojej ofercie m.in. Credit Agricole czy mBank.
Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl