Zarządzanie domowym budżetem wymaga nie tylko odpowiedzialnego podejścia do finansów, ale także i odpowiednich narzędzi. Rozwój rynku finansowego spowodował, że doskonale w tym względzie sprawdzają się konta osobiste. Służące niegdyś jedynie do wykonywania podstawowych operacji bankowych, dziś pomagają spojrzeć na finanse w sposób całościowy. Porównywarka finansowa Comperia.pl przedstawia najbardziej znane funkcjonalności kont bankowych.
Konta bankowe stały się nieodłącznym elementem domowych finansów. Nie służą już tylko do otrzymywania comiesięcznego wynagrodzenia, ale także spełniają bardzo ważną rolę w planowaniu, rozdzielaniu i realizowaniu domowego budżetu. Z wielu użyteczności konta bankowego w ogóle nie zdajemy sobie sprawy. Analitycy Comperia.pl postanowili pokazać, jakie funkcje może spełniać nasz rachunek.
O tych wiedzą wszyscy
Dokonywanie płatności - to akurat jedna z podstawowych funkcjonalności konta bankowego, z której korzysta prawie każdy. Comiesięczne opłacanie rachunków, czy też zwykłe przelewy do osób trzecich – kto z nas z ich nie wykonuje? Ale również te zwykłe czynności banki starają się ułatwić swoim klientom wprowadzając zlecenia stałe i polecenia zapłaty.
Oszczędzanie – nawet najmniejsze nadwyżki finansowe warto pomnażać. Do tego celu doskonale nadają się konta oszczędnościowe, często oferowane w pakiecie ze zwykłym ROR-em oraz, ulubione przez Polaków, lokaty bankowe. Obydwa te produkty klient może obsługiwać przez bankowość internetową powiązaną ze swoim rachunkiem. Wystarczy tylko zalogować się na odpowiednią platformę i bez przeszkód może wykonywać wszystkie czynności.
Z tych, niestety, korzysta mniej osób
Inwestowanie – ma również służyć powiększeniu salda na koncie, ale za pomocą innych narzędzi niż w przypadku oszczędzania. Klient logując się na swój rachunek może nabywać jednostki wybranych funduszy inwestycyjnych lub też samodzielnie inwestować na giełdzie papierów wartościowych (o ile wcześniej otworzył rachunek maklerski).
Tańsza waluta – to bardzo ciekawa funkcjonalność, zwłaszcza dla osób spłacających kredyty walutowe. W wybranych bankach klient ma możliwość kupna walut obcych po cenach zbliżonych do rynkowych. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie unikające tzw. spreadu bankowego. Banki w ten sposób łączą oferowane przez siebie rachunki bankowe z tradycyjnym kantorem walutowym.
Ubezpieczenia – coraz częściej do rachunku bankowego są dołączane różne pakiety ubezpieczeniowe, których głównym zadaniem jest ochrona klienta na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Zakup wybranej przez klienta polisy odbywa się w prosty sposób - wystarczy, że klient podpisze odpowiedni formularz w swoim oddziale bankowym lub kliknie w stosowną zakładkę w systemie bankowości elektronicznej.
A z tych powinni korzystać wszyscy
Planery - to specjalne aplikacje połączone z kontami osobistymi, które nie tylko monitorują wydatki poczynione przez klienta, ale także wspomagają zarządzanie jego finansami. Przykładowo, można tak ustawić parametry, że programy te w sposób automatyczny przelewają określoną kwotę na konto oszczędnościowe danego klienta i utrzymują tylko minimalne saldo na zwykłym ROR’ze. W ten sposób zwiększa się efektywność oszczędzania, bowiem ROR-y zazwyczaj nie są oprocentowane.
W niektórych instytucjach posiadacz konta osobistego może liczyć na jeszcze inne udogodnienia. Dobrym przykładem są chociażby dołączane do rachunku pakiety wspierające klientów w codziennym życiu. Są to różne usługi typu assistance lub consierge.
Współczesne konta osobiste bardzo różnią się od tych oferowanych jeszcze kilka lat temu. W tej chwili są one kompleksowym narzędziem do zarządzania budżetem domowym. W sposób efektywny pomagają realizować płatności, oszczędzać lub inwestować, ale także zaplanować wydatki i zapewnić bezpieczeństwo klientowi. Wiele jednak wskazuje, że to jeszcze nie koniec udogodnień. Duża konkurencja na rynku usług bankowych wymusza opracowywanie coraz to nowszych i bardziej atrakcyjnych rozwiązań. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl