Masz problem z zapamiętaniem kodu PIN? Chcesz zaoszczędzić czas niezbędny uregulowanie rachunku kartą płatniczą? Jeżeli tak, to karty zbliżeniowe są dla Ciebie idealnym produktem. Sprawdź, gdzie w Polsce możesz otrzymać kartę zbliżeniową. Podpowiadamy też w czym karty zbliżeniowe są lepsza od zwykłych kart płatniczych czy kredytowych.
Karty zbliżeniowe to stosunkowo nowy produkt na rynku usług bankowych. Obecnie możliwość jej uzyskania oferują w Polsce jedynie cztery banki Bank Zachodni WBK, Alior Bank, mBank oraz ING Bank Śląski. Pierwsze trzy z nich posiadają w swojej ofercie zarówno debetowe, jak i kredytowe karty zbliżeniowe. W przypadku ING Banku Śląskiego w ofercie dostępna jest natomiast jedynie karta debetowa.
Jak działają karty zbliżeniowe?
Karty zbliżeniowe (inaczej określane mianem paypass) są normalnymi karta płatniczymi, zatem możemy jej używać w taki sam sposób jak wszystkich innych kart debetowych i kredytowych. Niemniej jednak, wyjątkowość tego rodzaju produktu polega na posiadaniu dodatkowej opcji, która znacznie ułatwia dokonywanie codziennych, niewielkich płatności. W przypadku kart zbliżeniowych posiadacz ma możliwość uregulowania rachunku do wysokości 50 zł bez konieczności potwierdzania transakcji przy pomocy kodu PIN bądź odręcznego podpisu. W przypadku zakupów na wyższe kwoty wymagana jest autoryzacja płatności w tradycyjny sposób.
Karty zbliżeniowe oprócz standardowych form zapisywania danych wyposażone są w dodatkową antenę połączoną z chipem, za pomocą której następuje połączenie z terminalem. W celu dokonania płatności wystarczy zatem zbliżyć kartę do terminala na odległość 5 – 15 centymetrów.
Niemniej jednak, korzystanie z karty zbliżeniowej budzi wśród klientów obawy dotyczące bezpieczeństwa realizowanych transakcji. Ryzyko kradzieży jest jednak niewielkie. Po pierwsze, dokonanie płatności może mieć miejsce jedynie w przypadku autoryzowanych terminali – obecnie w Polsce znajduje się ich ok 3 tys. Ponadto, po zbliżeniu karty i zaakceptowaniu transakcji przez terminal nasz plastyk przechodzi w stan czuwania. W rezultacie dwukrotne ściągnięcie pieniędzy z konta nie jest możliwe.
Karty zbliżeniowe – różnice i prespektywy
Obecnie na polskim rynku można uzyskać kartę zbliżeniową wydawaną przez jedną z dwóch organizacji płatniczych. Karty Visa noszą nazwę PayWave, w przypadku MasterCard możemy natomiast spotkać się z określeniem PayPass. Co ważne, różnice pomiędzy nimi nie ograniczają się wyłącznie do przyjętego nazewnictwa. Obecnie brakuje porozumienia pomiędzy obiema organizacjami, w związku z czym w niektórych punktach dokonanie transakcji bezdotykowej będzie możliwe jedynie przy wykorzystaniu plastyków jednej organizacji. Niemniej jednak, wraz z rozwojem tej technologii płatności powinno dojść do konsensusu pomiędzy Visa i MasterCard.
Karty zbliżeniowe na polskim rynku
W przypadku poszczególnych banków na polskim rynku uzyskanie karty zbliżeniowej wiąże się z wypełnieniem odpowiedniego wniosku przy zakładaniu konta, bądź już w trakcie jego posiadania. Opłata za wydanie karty zbliżeniowej nie różni się od kosztów związanych z uzyskaniem normalnej karty debetowej bądź kredytowej. Wszystkie funkcje tradycyjnych plastyków zostały także utrzymane w przypadku kart umożliwiających dokonywanie transakcji bezdotykowych.
Karty zbliżeniowe posiadają zatem dwie zalety, których brakuje innym plastykom. Po pierwsze, pozwalają na szybsze i wygodniejsze dokonywanie płatności na niewielkie kwoty. Po drugie, ze względu na ich charakterystykę podlegają wolniejszemu mechanicznemu zużyciu.