Karta kredytowa to poręczny i prosty sposób na uzyskanie szybkiego kredytu. Plastykowy pieniądz przyda się szczególnie w trakcie pobytu za granicą, gdy koszty pozyskania lokalnej waluty mogą być naprawdę wysokie. Dlaczego na zagraniczny wyjazd warto zabrać kartę kredytową? Jak wybrać najlepszy plastyk?
Już na wstępie rozwiejemy nadzieje na istnienie tej jedynej, wyjątkowej karty kredytowej, której parametry byłyby optymalne dla każdego odbiorcy. Wybór plastyku powinien zawsze zależeć od sposobu korzystania z karty. Jak kredytową zabrać się do rzeczy?
Osoby, które zadłużą się regularnie, a kredyt spłacają szybko, jeszcze w trakcie tzw. okresu bezodsetkowego, w pierwszej kolejności powinny zwrócić uwagę na koszt wydania karty. W ich wypadku, o ile nie przekroczą wyznaczonego terminu do spłaty, będzie to prawdopodobnie jedyny koszt korzystania z plastyku.
Z kolei klienci, którzy zadłużają się rzadko, ale kredyt spłacają dłużej, w miesięcznych ratach powinni uważać na oprocentowanie. W tej sytuacji warto ponieść wyższą opłatę z tytułu wydania plastyku, otrzymując w zamian znacznie niższe koszty spłaty zadłużenia.
Wyjazd – gotówka czy karta?
Wybierając się na zagraniczny wyjazd standardowo wyposażamy się z pewną ilość lokalnej waluty. W jak dużą? Odpowiedź wcale nie jest oczywista. Z jednej strony możemy wziąć za mało – zakup dodatkowych środków na miejscu przeważnie wiąże się z niekorzystnym kursem wymiany i dodatkowymi kosztami obsługi bankomatu. Z drugiej strony wożenie ze sobą zbyt dużej ilości gotówki jest zarówno niebezpieczne, jak i stwarza ryzyko konieczności ich ponownej wymiany na złotówki. To natomiast generuje dodatkowe koszty.
Optymalnym wyjściem z tej sytuacji jest zabranie na wyjazd karty kredytowej. Plastyk nie tylko gwarantuje dostęp do niezbędnej gotówki, ale także zmniejsza koszty związane ze spreadem walutowym, zarobkiem kantorów. W przypadku kart spread nie działa, ponieważ większość banków przelicza zakupy dokonane w walucie obcej na złote po średnim kursie z danego miesiąca.
Najlepsze karty kredytowe na urlop! Sprawdź w naszej porównywarce
Visa czy MasterCard?
Tylko niewielki odsetek klientów uzależnia wybór karty kredytowej od danej organizacji płatniczej. Decyzja o użytkowaniu plastyku Visa bądź MasterCard ma jednak zasadniczy wpływ na koszty przewalutowania. Jeszcze kilka lat temu podział pomiędzy tymi organizacjami był zasadniczy. Visa jako rozliczeniową walutę przyjmowała wyłącznie dolara amerykańskiego. MasterCard natomiast preferował euro. Obecnie różnice te uległy zatarciu. Niemniej jednak, przy podpisywaniu umowy o kartę kredytową warto sprawdzić, którą z zaprezentowanych opcji wybrał nasz bank.
W zależności od miejsca pobytu klient mógł ponieść zatem standardowe bądź podwójne koszty przewalutowania. W sytuacji dokonywania płatności kartą kredytową, której walutą rozliczeniową jest euro, na obszarze Stanów Zjednoczonych transakcja byłaby przewalutowana w pierwszej kolejności z euro na dolara, następnie natomiast z dolara na złote. Klient poniósłby zatem podwójne koszty z tytułu spreadu walutowego.
Ubezpieczenie karty – w co warto zainwestować?
Koszt korzystania z karty kredytowej to jednak nie wszystko. Równie ważna jest także funkcjonalność plastyku. Obecnie standardem staje się dołączanie do tych produktów także różnorakich ubezpieczeń.
O ile w trakcie pobytu w Polsce mogą się one wydawać nam zbędne, o tyle dysponowanie pakietem ubezpieczeń w przypadku podróży zagranicznej niesie ze sobą znaczne korzyści. Możliwość bezpłatnego skorzystania z pomocy prawnej oraz ubezpieczenie bagażu podróżnego i gotówki wybranej z bankomatu to już powszechnie przyjęte standardy. Bardzo duże znaczenie mają także pakiety medyczne, pozwalające na pokrycie kosztów leczenia. W przypadku braku danego ubezpieczenia wszystkie koszty klient musiałby pokryć z własnej kieszeni.
Usługi dodatkowe
Oprócz standardowego pakietu ubezpieczeń coraz większą rolę w zakresie sprzedaży kart kredytowych odgrywają także usługi dodatkowe, najpopularniej określane mianem pakietu Concierge.
Posiadanie dostępu do danych usług pozwala na zlecenie przedstawicielowi banku chociażby takich czynności rezerwacji hoteli czy biletów lotniczych. Przygotowania do zagranicznego wyjazdu mogą być zatem o wiele prostsze. Warto pamiętać jednak, iż wszystkie koszty związane z realizacją usług ponosi klient – jedynie ich zagwarantowanie przez bank odbywa się bezpłatnie.
Podsumowując, wybór odpowiedniej karty kredytowej może znacznie ułatwić nam podróż poza granice Polski. Łatwiejszy dostęp do gotówki, zmniejszone ryzyko kradzieży, a także szeroki pakiet ubezpieczeniowy to podstawowe zalety dobrego plastyku.
Comperia.pl