Na ślubne wydatki...

2011-04-21 12:06:20

Nadchodzi okres, kiedy wiele osób decyduje się na wyprawienie ślubu i wesela. Pora roku jest na to odpowiednia. Ale czy sprzyja temu zawartość naszych portfeli? Oto, jakie rozwiązania finansowe proponuje się Polakom z tej okazji.

Doradcy finansowi z Aspiro, czyli spółki pośrednictwa finansowego, która działa w strukturach BRE Banku SA (podobnie jak bank internetowy mBank), prześledzili, jak Polacy mogą wspomagać swój budżet w momencie, gdy ślub i wesele mają za pasem.

Niektórzy decydują się na kredyt odnawialny. Średnio trzeba później od niego zapłacić odsetki o wysokości kilkunastu procent w skali roku. W przypadku całkowitego wykorzystania limitu odnawialnego (wynoszącego w ofercie mBanku 35 tys. zł) należy się spodziewać obciążenia naszego budżetu domowego opłatami rzędu ok. 400 zł miesięcznie.

Zdarzają się też tacy, którzy ten cel finansują z karty kredytowej. Pozwala ona na zaciągnięcie kredytu na niezbyt duże kwoty, ale także na niedługi czas (do 54 dni). Kartą taką możemy zapłacić w centrach handlowych, sklepach tradycyjnych i internetowych, ale pod warunkiem, że sprzedawcy dysponują odpowiednim terminalem.

Inną z opcji, pozwalającą na załatanie dziury w naszych, obarczonych ślubnymi wydatkami finansach, jest kredyt konsumencki. Niektóre pary biorą go tuż przed uroczystością zaślubin, a pieniądze przeznaczają na zapięcie przygotowań do imprezy „na ostatni guzik”.

Taki kredyt spłacają się zaraz po weselu - zazwyczaj czyniąc użytek z prezentów ślubnych, jakie otrzymali na nową drogę życia. Obecnie okres bezodsetkowy takich pożyczek wynosi 10 dni, a jedynym ponoszonym kosztem jest opłata wstępna. Jednak warto zwrócić uwagę, że ustawa o kredycie konsumenckim, która jest właśnie przygotowywana, ma wydłużyć okres spłaty do 14 dni. Ale jednocześnie będzie otwierać bankom furtkę, by mogły ściągnąć z nas odsetki za czas obowiązywania kredytu.

Taki kredyt pozwala co prawda pozbyć się kłopotów z wyprawieniem uroczystości - dodatkowe pieniądze mogą pokryć wszelkie nieprzewidziane wcześniej wydatki - ale jednocześnie wiąże się z on z pewną obawą. Co jeśli nie uzbieramy wystarczająco dużo środków z prezentów, aby móc spłacić zaciągnięty kredyt? Taka perspektywa może wielu przyprawić o mdłości, a przecież ten czas ma być niezapomniany, najpiękniejszy i tylko naj…

Najbardziej racjonalną opcją wydaje się samodzielne oszczędzanie pieniędzy i lokowanie ich na kontach oszczędnościowych bądź na lokatach. Bo przecież wesele to duża inwestycja finansowa - nawet jeśli żaden z małżonków nie jest arystokratą lub koronowaną głową (patrz tabelka poniżej).

Tabela: Orientacyjne koszty uroczystości ślubnych w Polsce na tle ślubu księcia Williama.

 

Przeciętne koszty ślubu w Polsce

Ślub księcia Williama

Pierścionek zaręczynowy

700 PLN

124 200 PLN

Strój panny młodej (suknia ślubna, welon, rękawiczki, buty, dodatki)

4 000 PLN

224 500 PLN

Szampan (na wejściu)

300 PLN

165 600 PLN

Przekąski (na wejściu)

600 PLN

414 000 PLN

Dekoracja (kościoła oraz domu weselnego)

600 PLN

2 208 000 PLN

Łącznie (powyższe elementy)

6 200 PLN

3 136 300 PLN

Źródło: Comperia.pl na podstawie danych dostarczonych przez mBank.

Zwłaszcza rodzice młodej pary oczekują, że w ten czy inny sposób, taka inwestycja zwyczajnie się zwróci. Jednak - jak zauważa Karolina Półrola, psycholożka zajmująca się tematyką finansów osobistych - "zawartość kopert otrzymanych od gości może, ale nie musi spełnić oczekiwań świeżo upieczonych małżonków. W obecnych czasach, gdy wesela planowane są z dużym wyprzedzeniem warto zadbać o zgromadzenie środków finansowych na ten cel". Jej zdaniem pozwoli to uniknąć sytuacji, w której nowy, bardzo poważny rozdział życia młodych ludzi, zaczyna się od słów: „i nie żyli szczęśliwie, gdyż długo się borykali z długami…”

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam