Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dla wszystkich oznacza to nie tylko radość, ale również wzmożone wydatki. W tym okresie wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, chcąc w ten sposób zdobyć środki na dodatkowe koszty. Na co należy zwrócić uwagę szukając optymalnej pożyczki w banku?
Kredyt gotówkowy jest jednym z najprostszych produktów bankowych. Największymi zaletami takich zobowiązań są uproszczone procedury przyznawania pożyczki oraz ich stosunkowo duża dostępność. Produkty tego typu można znaleźć w ofercie praktycznie każdego banku. Jednak przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw.
Licz, to się opłaca
Po pierwsze koszty. Doskonale wiadomo, że za udzielanie kredytu banki każą sobie płacić. Do podstawowych kosztów bezpośrednio związanych z kredytami gotówkowymi zaliczamy m.in. oprocentowanie, prowizję za udzielenie oraz w wybranych przypadkach ubezpieczenie.
Oprocentowanie kredytu to parametr, od którego zależy wysokość zapłaconych przez klienta odsetek. Im jest ono wyższe, tym większe koszty poniesie kredytobiorca.
Prowizja za udzielenie kredytu to kwota pobierana przez bank za to, że udostępni on klientowi określoną w umowie sumę pieniędzy. W zależności od banku jej wysokość może sięgać nawet 5 proc. Na szczęście, na rynku można spotkać instytucje, które w ogóle nie pobierają tej opłaty, warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdzić oferty różnych banków.
Ubezpieczenia, jakie występują przy kredytach gotówkowych, pełnią głównie funkcje zabezpieczenia danego zobowiązania. Klient w momencie zaciągania kredytu, zamiast przedstawiać poręczyciela, wykupuje odpowiednią polisę. Najczęściej spotykane jest ubezpieczenie na życie oraz następstw nieszczęśliwych wypadków, a także ubezpieczenie na wypadek utraty pracy.
Kredyt - na jak długo?
Drugą sprawą, na którą należy zwrócić uwagę zaciągając kredyt gotówkowy jest okres jego spłaty. Im dłużej będziemy spłacać dane zobowiązanie, tym wyższe będą całkowite koszty takiego kredytu. Oczywiście, trzeba być świadomym tego, że krótszy okres spłaty spowoduje wzrost wysokości raty kredytowej. Warto więc tak dobrać ten element, aby nie zaburzał on równowagi w domowym budżecie.
Oferta promocyjna - czy na pewno warto?
Często zdarza się tak, że zaciągnięcie danego zobowiązania wiąże się z koniecznością założenia rachunku bankowego lub kupienia innego produktu z oferty danej instytucji. Należy policzyć, ile dodatkowy produkt będzie kosztował. Może się bowiem okazać, że ogólny koszt połączony z wysokością płaconej raty okaże się wyższy od raty w innej instytucji.
Zaciągniecie kredytu gotówkowego jest dość proste - wystarczy, że osoba zainteresowana takim produktem uda się do dowolnego banku. Oczywiście trzeba pamiętać, że, aby pozytywnie przejść przez formalności, trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową. Jeśli spełniamy te wymagania, to z uzyskaniem pożyczki nie będzie najmniejszego problemu. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl